Buy Human Growth Hormones from HGH.com
Call Toll Free 1+888-399-5993 | LIVE CHAT 0 $ 0.00 View Cart    Checkout
REAL ATHLETES, REAL RESULTS
 

"Information in this blog and blog articles consist of materials from 3rd party sources. The entirety of this blog is meant for informational purposes only and may contain statements that HGH.com and Purity Select does not necessarily agree with because they may not be completely accurate or opinions that are scientifically based or reliable."

2017 NPC Salt City Showdown Results and Winners

2017 NPC Salt City Showdown

USA Championships
April 22            
100 S W Temple, Salt Lake City, UT 84101
Promoters:
Website: https://showdown.fitconutah.com/
Event: NPC


Th NPC Salt City Showdown became the premier amateur bodybuilding and physique show in Utah. FitCon's goal was to provide a new and exciting experience for our athletes. The event featured Men’s Bodybuilding, Physique, and Classic Physique, as well as Women’s Physique, Fitness, Figure, and Bikini divisions. NPC Salt City Showdown created a unique experience with professional AV production, organization, and impressive swag for the competitors. Athletes got the opportunity to showcase their hard-earned physiques on a professional stage at the best venue in the state of Utah, the Salt Palace. HGH.com, a leader in natural HGH, fitness supplements, Congratulates all the participants of the 2017 NPC Salt City Showdown.

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
OVERALL WINNER
DERRICK LESELIE
 

Derrick Leselie Mens Bodybuilding overall winner

Derrick Leselie
Men's Bodybuilding overall winner (1st)

 

SUPER HEAVYWEIGHT
1. JASON POTTER

HEAVYWEIGHT
1. MARCUS CHESSMORE
2. JOHNNY RUTLEDGE
3. ELIAS CARDONA

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. DERRICK LESELIE
2. JOEY NAVARRO
3. DANE ANDERSON
4. MICHAEL COLLINSON

MIDDLEWEIGHT
1. CARSON FRANDSEN
2. NICK KLINGER

NOVICE
1. JOEY NAVARRO
2. NICK KLINGER

MASTERS OVER 35
1. JASON POTTER
2. JOHNNY RUTLEDGE
3. ELIAS CARDONA

MASTERS OVER 43
1. MARCUS CHESSMORE
2. DENNIS YOUNG
3. KENDALL CAMERON

MEN'S PHYSIQUE
OVERALL WINNER
MIKE MANFRE

 

MIKE MANFRE Mens Physique overall winner

MIKE MANFRE
Men's Physique overall winner (1st)

CLASS A
1. MIKE MANFRE
2. JAVID RAJABALI
3. BRAXEN MCCONNELL
4. TOMAS MARTINEZ
5. LUIS PENA
6. MATTHEW JOHNSON
7. NATHAN MANNING
8. NATHAN MEDINA

CLASS B
1. KAMIL DUSEJOVSKY
2. JON WINN
3. AUSTIN GOMEZ
4. IZAIAH BRINTON
5. JEREMY PATTERSON
6. BRENDAN QUIGLEY
7. RILEY BEVAN
8. PRESTON THOMPSON
9. NATHAN PRUITT
10. ALAN LAUCK

CLASS C
1. ROBERT WILLIAMS
2. CLEMENT MANCELIN
3. DANIEL HUGGINS
4. KYLE TURNER
5. CHASE SMITH
6. JAMES GRAVES
7. HAYDEN SMITH
8. ZACHARY DAME
9. KADE PETERSEN
10. COREY MARSH

NOVICE CLASS A
1. JAVID RAJABALI
2. BRAXEN MCCONNELL
3. NATHAN PRUITT
4. OMAR AMOUNDI
5. NATHAN MANNING
6. MATTHEW JOHNSON

NOVICE CLASS B
1. KAMIL DUSEJOVSKY
2. JEREMY PATTERSON
3. JAMES GRAVES
4. HAYDEN SMITH
5. CHASE SMITH
6. SHAWN REARDON

TEEN
1. AUSTIN GOMEZ
2. RILEY BEVAN

MASTERS OVER 35
1. CLEMENT MANCELIN
2. JESSE GARIEPY
3. NATHAN MANNING
4. CHAD HORNE
5. STEVEN WESTLUND
6. PATRICK COSTIN
7. JOEY IRISH

FIGURE
OVERALL WINNER
NICOLE WOLF

NICOLE WOLF figure overall 2017 NPC Salt City Showdown

NICOLE WOLF
Figure Overall (1st)

 

CLASS A
1. ROBYN ANDREASEN
2. LEI NALUAI‐ARAKAKI
3. MARISSA LEBARON
4. TIFFANY STOSICH
5. JOHANNA BANDA

CLASS B
1. NICOLE WOLF
2. ALESHA DAVIS
3. AMY PHIPPEN
4. ANDREA VEENKER

CLASS C
1. FELICIA ANDERSON
2. KASEY VANDENBERGHE
3. MIA SYPNIEWSKI
4. MEGAN WATERS

NOVICE
1. ALESHA DAVIS
2. MIA SYPNIEWSKI
3. TIFFANY STOSICH
4. JOHANNA BANDA
5. MARISSA LEBARON
6. ANDREA VEENKER
7. MEGAN WATERS
8. MAYCEE REEDER
9. AMBER WADE

MASTERS OVER 35
1. ROBYN ANDREASEN

MASTERS OVER 43
1. LEI NALUAI‐ARAKAKI
2. KIM OWEN

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
OVERALL WINNER
CARSON FRANDSEN

CARSON FRANDSEN Men's Classic physique overall winner 2017 NPC Salt City Showdown

CARSON FRANDSEN
Men's Classic Physique Overall (1st)

 
CLASS A
1. QUINTON PETERSON
2. DANIEL MENDES
3. AUSTIN KAWABATA

CLASS B
1. CARSON FRANDSEN
2. COLTON OMER
3. KAMIL DUSEJOVSKY
4. TIMOTHY MADSEN
5. EDDIE KAIHE
6. ROBERT WEEKS
7. DEVIN FARRELL

CLASS C
1. FRANKIE KELLY
2. MATHEW DALEY
3. ADAM KICKBUSH
4. CHARLES SMALL
5. CALVIN KAMALU
6. TYLER CHASE
7. DANTE DAGOSTINE

NOVICE
1. KAMIL DUSEJOVSKY
2. QUINTON PETERSON
3. TIMOTHY MADSEN
4. CALVIN KAMALU
5. DEVIN FARRELL
6. DANTE DAGOSTINE
7. WILLIAM CAMPBELL
8. RUSTIN LANCE
9. JASON HOLMAN

MASTERS OVER 35
1. EDDIE KAIHE
2. TIMOTHY MADSEN
3. WILLIAM CAMPBELL

BIKINI
OVERALL WINNER
JACKIE CHENEY

JACKIE CHENEY Bikini overall winner 2017 npc Salt City Showdown

JACKIE CHENEY
Bikini Overall Winner (1st)


CLASS A
1. JERILYN AGTANG
2. AUBREY ADAMS
3. LACEY LANCASTER

CLASS B
1. HAZEL HERNANDEZ
2. CAMILLE NUGENT
3. JENNIFER CHAMBERS
4. SIERRA MOAT
5. LISA MALDONADO
6. SAMANTHA KRASKE
7. RAGAN MCCAUL
8. BETH GOODMAN
9. KINDRA CONNALLY
10. JACKIE RAMOS
11. HOLLY ARNOLD
12. WHITLEY GORDON
13. LUCIE BEANE
14. AMY SIMONS
15. AMANDA KRIENKE


CLASS C
1. AMIE LANDIS
2. MELISSA HINCKLEY
3. KRISTIE HIGGS
4. KRYSHELLE HYMAS
5. VALERIE LUSVARDI
6. DANIELLE DELONG
7. KARA RAGSDALE
8. YOANELI SAUCEDO
9. BRUNA BOAVENTURA
10. SOFIA RUIZ


CLASS D
1. JACKIE CHENEY
2. ERIN GLOVER
3. SHANNON JOHNS
4. ALICIN WEAVER
5. JAMISON WOOD
6. NICOLE JENSEN
7. EMILY PARRIS
8. MALLORY PETERSON
9. MARIAM ROGERS
10. LEAH GURR
11. STACEY GIBSON
12. SAMANTHA CALDWELL
13. MARY PERSHALL
14. MARIA BUSHEY


NOVICE CLASS A
1. JENNIFER CHAMBERS
2. SAMANTHA KRASKE
3. JACKIE RAMOS
4. RAGAN MCCAUL
5. HOLLY ARNOLD
6. WHITLEY GORDON
7. LUCIE BEANE
8. LACEY LANCASTER
9. AMY SIMONS
10. AMANDA KRIENKE

NOVICE CLASS B
1. AMIE LANDIS
2. JAMISON WOOD
3. MELISSA HINCKLEY
4. DANIELLE DELONG
5. KARA RAGSDALE
6. VALERIE LUSVARDI
7. YOANELI SAUCEDO
8. SOFIA RUIZ
9. HEATHER HELGREN
10. NOCONA CAMPBELL
11. MONICA AMOS

NOVICE CLASS C
1. SHANNON JOHNS
2. NICOLE JENSEN
3. MALLORY PETERSON
4. EMILY PARRIS
5. GENNIECE LAMEYER
6. STACEY GIBSON
7. BRUNA BOAVENTURA
8. MARY PERSHALL
9. LEAH GURR
10. MARIAM ROGERS
11. SAMANTHA CALDWELL
MASTERS OVER 35
1. CAMILLE NUGENT
2. LISA MALDONADO
3. KINDRA CONNALLY
4. VALERIE LUSVARDI
5. KRYSHELLE HYMAS
6. RAGAN MCCAUL
7. GENNIECE LAMEYER
8. YOANELI SAUCEDO

MASTERS OVER 43
1. LEAH GURR
2. MARIA BUSHEY


WOMEN'S PHYSIQUE
1. ASHELY GIOVINAZZO

Official Final Results Scorecard  and all images can be found at NPC Online. Be sure to visit the HGH.com blog regularly as we share results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 




2017 IFBB Florida Grand Prix Results and Winners

2017 IFBB Florida Grand Prix


May 6            
Keiser University - 2600 Military Trail West Palm Beach, FL 33409
Organizer: Serge Saric
Phone: 561-460-6000
Website: FloridaSportFestival.com
Email: FloridagrandPrix2016@gmail.com
Event: IFBB

The 2017 IFBB NPC Florida Grand Prix was held on Saturday and Sunday, May 6 & 7, 2017 at Keiser University in West Palm Beach, FL with amazing set up for competition including full gym backstage, with cable crosses, bench presses, leg curls, dumb bells up to 120 lbs, and many many more great amenities for athletes to make this facility one of the greatest facilities for competitions in the world.

Last year, more than 600 athletes competed, drawing a sold out crowd of 10,000 spectators and over 80 Sponsors with free entrance to Expo.

In addition to pro bikini, the 2017 IFBB NPC Florida Grand Prix feature contests for NPC bikini, bodybuilding, men's and women's physique, classic physique, figure, powerlifting, max rep competition arm wrestling, soccer, CrossFit. There was free entry to all members, current or former, of the Armed Forces for men's physique class which is dedicated only for current or former Armed Forces. HGH.com, a leader in natural HgH, health, and bodybuilding supplements, congratulates all the participants.

Following are the top overall winners for each of the events:

BIKINI
1. ROMINA BASUALDO
2. CATHERINE RADULIC
3. JULIANA HALLORAN
4. ANGIE GARCIA
5. ARIA ADAMY
6. JESSICA RENEE
7. STEPHANIE MAHOE
8. JOANN NORWOOD
9. KERRYNE HENICH
10. ALY VENENO
11. PAIGE MCCOY
12. KARINA SKOWRONSKA
13. COEURLIDA ASHBY
14. STEFANIE ANTORCHA
15. YOLY HAWLEY
16. CHARINA BAKER
16. DEIDRE GARCIA-BONDARI
16. DIANA SALAMON
16. DIANET PEREDA
16. KAMILAH POWELL
16. NATALIA REVAJOVA LENARTOVA
16. SHELLIE EDWARD
 

ROMINA BASUALDO Bikini 1st place overall 2017 IFBB Florida Grand Prix

          CATHERINE RADULIC Bikini 2nd place overall 2017 IFBB Florida Grand Prix

ROMINA BASUALDO
Bikini Overall (1st)
CATHERINE RADULIC
Bikini Overall (2nd)

MASTERS
1. JULIANA HALLORAN
2. ANGIE GARCIA
3. CATHERINE RADULIC
4. ARIA ADAMY
5. KERRYNE HENICH
6. JOANN NORWOOD
7. COEURLIDA ASHBY
8. SHELLIE EDWARD
9. NATALIA REVAJOVA LENARTOVA
10. CHARINA BAKER
11. DIANET PEREDA
12. DEIDRE GARCIA-BONDARI

JULIANA HALLORAN Masters 1st 2017 IFBB Florida Grand Prix

            ANGIE GARCIA Masters 2nd 2017 IFBB Florida Grand Prix

JULIANA HALLORAN
Figure Overall (1st)
ANGIE GARCIA
Figure Overall (2nd)

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2017 IFBB Florida Grand Prix. Official Final Results Scorecard listed at NPC Online To see all results and photos visit NPC Online Contest.

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 

 

 

 




2017 NPC Phil Heath Classic Results and Winners

2017 NPC Phil Heath Classic


April 29            
Arlington Convention Center 1200 Ballpark Way Arlington TX 76011
Promoters: Ed & Betty Pariso – NPC Zone Supervisors
Phil Heath – Mr. Olympia
Phone: 310-796-9181
Website: www.texasbodybuildingcontests.com
Event: NPC

Phil Heath, a six-time Mr. Olympia winner, having placed 1st in the competition every year from 2011 to 2016 promoted the 2017 NPC Phil Heath Classic. The competition included categories like Men's body building, figure, bikini, women's body building and more. HGH.com, a leader in natural HGH, bodybuilding and fitness supplements, congratulates all the participants of the 2017 NPC Phil Heath Classic that was held in Ballpark Way Arlington, Texas.

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
OVERALL WINNER
1. ROSS FLANIGAN
 

ROSS FLANIGAN men's body building overall 2017 NPC Phil Heath Classic

ROSS FLANIGAN
Men's Bodybuilding Overall (1st)

 

HEAVYWEIGHT
1. ROSS FLANIGAN
2. STEVEN MARES
3. SUBIN VERGHESE
4. ERIC LAY
5. DONALD SMITH
6. CHRIS BATEMAN

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. REECE LEWIS
2. MATTHEW AYALA
3. RAMIRO CAMPUZANO
4. LOGAN COLLINS
5. IVAN BLAYLOCK
6. SHANE THOMPSON
7. DANIEL TREAT
8. FRANCISCO GARCIA
9. JOE FANTAUZZI
10. RAUL ROMERO GARCIA

MIDDLEWEIGHT
1. HEATH JACKSON
2. JAY VEASMAN
3. COLIN JONES
4. JOHN SMALL
5. CARLOS MENDOZA
6. ROBERTO ELIZONDO GUZMAN
7. DEJUAN WADE

LIGHTWEIGHT
1. TRISTEN LOVELADY

NOVICE HEAVYWEIGHT
1. REECE LEWIS
2. DANIEL TREAT
3. SHANE THOMPSON
4. SUBIN VERGHESE
5. JERRY KARRIKER
6. ERIC LAY
7. NICHOLAS DUNSWORTH
8. JOE REYNA
9. JOSEPH LEACH

NOVICE LIGHT HEAVYWEIGHT
1. ROBERTO ELIZONDO GUZMAN
2. TRISTEN LOVELADY
3. LDIMAR LOPEZ
4. FERNANDO OLIVEROS

NOVICE MIDDLEWEIGHT
1. HEATH JACKSON
2. MATTHEW RITEOUR
3. MIKE BARRIENTOS
4. ILDEFANSO PENA
5. MIGUEL RAMIREZ
6. DAVID MCGIFF
7. CHRISTOPHER COLEMAN
8. RANDY GARCIA

TEEN
1. ADRIAN AVILA

BANTAMWEIGHT
1. FERNANDO OLIVEROS

MASTERS OVER 35
1. SUBIN VERGHESE
2. IVAN BLAYLOCK
3. MARCUS ROBINSON

MASTERS OVER 50
1. ROBERT MAURO
2. DONALD SMITH

MASTERS OVER 60
1. DONALD SMITH
2. EDWARD TORRES

MASTERS OVER 70
1. EDWARD THOMPSON

MEN'S PHYSIQUE
Overall Winner
1. JEREMY HARTMAN

JEREMY HARTMAN men's physique overall 2017 NPC Phil Heath Classic

JEREMY HARTMAN
Men's physique overall (1st)

 

CLASS A
1. MICHAEL COLLADO
2. EMMANUEL OSEI
3. ABDUL DUNN
4. ZAC WILLIS
5. JESIN THARAKAN
6. NICK MILLER
7. DAVID FRANK
8. VICTOR MARQUEZ
9. ERIC HOM
10. PETER DAO

CLASS B
1. JEREMY HARTMAN
2. CALEB PEARSON
3. QUINCEY WHITTINGTON
4. NOAH ROBINSON
5. DANIEL HERNANDEZ
6. BRODERICK EGGINS
7. CHARLES GODWIN
8. DAVE ROBINSON
9. SHARIF STEPHENSON
10. JOSE MALAVE

CLASS C
1. MATT WASILCZUK
2. LAMAR NEWMAN
3. GRANT HAMILTON MEEK
4. TYLER FLUITT
5. JAY WESSON
6. MARK MARK
7. FLOYD WILLIAMS
8. ABEL URIAS
9. ADAM AZAWI
10. SAJJAD ABODBS

CLASS D
1. ZACHARY BLAKENEY
2. LEOPENI SOLAITA
3. DION HART
4. JOSEPH VENTOLA
5. DARYL MALISIAK
6. JACOB MAGANA
7. RYAN DRAKE

CLASS E
1. MARKEITH BONEY
2. BRANDON HUDSON
3. GABRIEL PHILPOT
4. ALEX TERRY
5. COREY YOUNG

CLASS F
1. RODNEY ALFRED
2. MATTHEW CUTRER
3. PHILLIP RIDDLE

NOVICE CLASS A
1. DAVID FRANK 2. VICTOR MARQUEZ 3. PETER DAO 4. ERIC HOM 5. BLAKE GONZALES 6. AUSTIN LEWIS 7. MIGUEL MUNOZ 8. MARK FIELD 9. CHRIS CINTRON 10. HECTOR GARNICA

NOVICE CLASS B
1. JOSE MALAVE
2. LORON WHITE
3. TYLER COX
4. KENNY PHAM
5. GREGORY KEYS
6. MIGUEL ESQUIVEL
7. ROBERT KEOHANE
8. SHAQUILLE ROSS

NOVICE CLASS C
1. MARK MARK
2. JOHNATHAN DICKERSON
3. DWAYNE SNYDER
4. NICK KUNTZ
5. GERARDO GUTIERREZ
6. LUIS R GUZMAN
7. AARON HORST

NOVICE CLASS E
1. MARKEITH BONEY
2. DION HART
3. BRENT COOPER
4. JOSEPH VENTOLA

NOVICE CLASS F
1. MATTHEW CUTRER
2. BJ HARMEL
3. PHILLIP RIDDLE
4. COREY YOUNG

TEEN
1. REILLY GOLDEN
2. MARK MARK
3. VICTOR MARQUEZ
4. MARK FIELD
5. DEMETREIOUS CROWE
6. ROBERT KEOHANE
7. MIGUEL ESQUIVEL
8. LANDON WIGGEN

MASTERS OVER 35
1. MICHAEL COLLADO
2. ABDUL DUNN
3. GRANT HAMILTON MEEK
4. NICK MILLER
5. RODNEY ALFRED
6. BRANDON KELLY
7. JAY WESSON
8. RAFAEL MOSQUEDA
9. WALTER SANDERS
10. JUSTIN PERRY

MASTERS OVER 45
1. DWAYNE SNYDER
2. JOHN FIELDS
3. ROBERT MAURO
4. TROY CULBERSON
5. BJ HARMEL
6. PHILLIP RIDDLE
7. ROBERT KENDRICK
8. WALTER TIMM
9. SCOTT BAYLESS

MASTERS OVER 45
1. DWAYNE SNYDER
2. JOHN FIELDS
3. ROBERT MAURO
4. TROY CULBERSON
5. BJ HARMEL
6. PHILLIP RIDDLE
7. ROBERT KENDRICK
8. WALTER TIMM
9. SCOTT BAYLESS

FITNESS
1. MIKAELA LINDSEY
2. ASHLEY BISSON
3. ALEXANDRA FEUERMAN

Figure
Overall Winner
1. MARIA CABRERA

MARIA CABRERA figure overall 2017 npc phil heath classic

MARIA CABRERA
Figure Overall (1st)

 

Figure Class A
1. JESSA AREVALO
2. LAURA FLAGG
3. KATIE KING
4. JOANNA VALERIO
5. ALEXANDRA FEUERMAN
6. BRITTNEY BOTELER
7. AMY KHANTHAVONGSAY
8. DEVI LAIDLEY
9. MICHELLE PORTILLO
10. SAMANTHA HERNANDEZ

Figure Class B
1. KEMI AKINYEMI
2. DANA PIERCE
3. NORA CUTRER
4. IVORY TABB
5. BLAIRE GRIFFIN
6. FATIMA MALLARD
7. SHANNON OUTLAND
8. LISA SMITH
9. MEGAN JACKSON
10. ANDREA CORTEZ

Figure Class C
1. MIKAELA LINDSEY
2. KIMBERLYN BILLEITER
3. KIMBERLY KLEIN
4. BRIANNA GRIEBEL
5. BECKY BUCHANAN
6. CARRIE REGISTER
7. BRIANA MCNAMARA


Figure Class D
1. MARIA CABRERA
2. KELSEY HAAS
3. OLIVIA HIGUERA
4. SARA NUGENT
5. KATELYN COX
6. SARAH HUSSAIN
7. MIKA BYRD
8. KATHERINE NASROLLAHZADEH

NOVICE CLASS A
1. JESSA AREVALO
2. KATIE KING
3. LAURA FLAGG
4. JOANNA VALERIO
5. BRITTNEY BOTELER
6. MICHELLE PORTILLO

NOVICE CLASS B
1. KEMI AKINYEMI
2. DANA PIERCE
3. NORA CUTRER
4. VANESSA CORRAL
5. ANDREA CORTEZ
6. MEGAN JACKSON
7. PORTIA DANIELS
8. CARRIE MALEC

NOVICE CLASS C
1. ASHLEY AINSWORTH
2. KIMBERLY KLEIN
3. CARRIE REGISTER
4. SHEENA DAVAUL

NOVICE CLASS D
1. OLIVIA HIGUERA
2. KATHERINE NASROLLAHZADEH
3. MIKA BYRD
4. SABINE ADAMS
5. DEONDA WILSON

TEEN
1. BRITTNEY BOTELER

strong>MASTERS OVER 35
1. LISA SMITH
2. FATIMA MALLARD
3. IVORY TABB
4. KIMBERLY KLEIN
5. CARRIE REGISTER
6. JOANNA VALERIO
7. VANESSA CORRAL
8. MIKA BYRD
9. BECKY BUCHANAN
10. RACHEL RIPPY

strong>MASTERS OVER 45
1. LISA SMITH
2. HEATHER ANDERSON
3. PORTIA DANIELS
4. SYLVIA WILLIAMS
5. SABINE ADAMS
6. ELIZABETH LOPEZ-RIOJAS
7. DEONDA WILSON

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
OVERALL WINNER
1. MARK ZAMORA

MARK ZAMORA Men's Classic Physique Overall Winner 2017 NPC Phil Heath Classic

MARK ZAMORA
Men's Classic Physique Overall (1st)

 
CLASS A
1. JOHN COSS
2. JAY VEASMAN
3. ALIRIO ESTRADA
4. ERIC HOM
5. ARNULFO YBARRA
6. HRAD ATASHIAN
7. DILLON EGIZI
8. FERNANDO OLIVEROS

CLASS B
1. CHASE BERGNER
2. CHADWICK HAYDEN
3. SAJJAD ABODBS
4. RICHARD TOLER
5. BRETT CURRAN

CLASS C
1. MARK ZAMORA
2. MOSES BAILON
3. ZACHARY BLAKENEY
4. GABRIEL PHILPOT
5. JUSTIN STILWELL
6. NICK CAGE
7. ERIC DRAKE
8. BRANDON SMITH
9. STEPHEN FOX
10. CHRISTIAN WILLIAMS

CLASS D
1. JASON BROWN
2. MICHAEL ELI WILLIAMS
3. CRAIG LEBLANC
4. CHRISTOPHER HODGES
5. CALEB SCHNEIDER
6. DAVID AUTORE
7. ZACHARY CRESAP
8. JOSHUA GORDON

NOVICE CLASS A
1. ERIC HOM
2. RYAN SHARP
3. CARLOS ESCAMILLA
4. FERNANDO OLIVEROS

NOVICE CLASS B
1. ADAM AZAWI
2. RICHARD TOLER
3. CARL LEAKE
4. JACOB DAVIS
5. BRETT CURRAN
6. LUIS R GUZMAN

NOVICE CLASS C
1. MOSES BAILON
2. BRANDON SMITH
3. STEPHEN FOX
4. MARLON JOHNSON

NOVICE CLASS D
1. CRAIG LEBLANC
2. MATTHEW CUTRER
3. CALEB SCHNEIDER
4. JOSHUA GORDON
5. ZACHARY CRESAP
6. MICHAEL ELI WILLIAMS

TEEN
1. RYAN SHARP
2. JACOB DAVIS
3. LANDON WIGGEN
4. DUSTIN ELSIK

MASTERS OVER 35
1. JUSTIN STILWELL
2. CHRISTIAN WILLIAMS>

MASTERS OVER 45
1. ROBERT MAURO
2. DONALD SMITH

WOMEN'S PHYSIQUE
OVERALL WINNER
JESSICA BELT

JESSICA BELT women's physique overall 2017 NPC Phil Heath Classic

Jessica Belt
Women's Physique Overall (1st)


CLASS A
1. ASHLEY BISSON
2. GINGER ROOT
3. MARCELA CORONA

CLASS B
1. JESSICA BELT
2. BRIANA MCNAMARA

NOVICE
1. JESSICA BELT
2. MARCELA CORONA
3. TERESA BOOKER
4. MISSY HAUG

MASTERS
1. GINGER ROOT
2. TERESA BOOKER

BIKINI
OVERALL WINNER
LAUREN FLODQUIST

LAUREN FLODQUIST Bikini Overall 1st 2017 Phil Heath Classic

LAUREN FLODQUIST
Bikini Overall (1st)

br /> CLASS A
1. MEGAN SMITH
2. SHANNON MCCLEAD
3. APRIL OFECIAR
4. ASHLEY MOLLOY
5. CLAUDIA HUERTA
6. SELENA BOLANOS
7. LESLIE VASQUEZ
8. JULIA LAM
9. ALEXANDRIA SANTOS
10. LINDA BOOMER

CLASS B
1. TARYN STOKES
2. NATALIE MATTHEWS
3. JANETTE SCHULZE
4. BITA DAVANI
5. IMARI SAMUELS
6. SOPHIE JILLEY
7. NOEMI FERGUSON
8. ASHLEY MCDERMOTT
9. BRITTANY VILLARREAL
10. TRACI CLIFT

CLASS C
1. VICTORIA MARTINEZ
2. CALLIE NESLONEY
3. KIMBERLY TRAN
4. CHANTELL SCHNEIDER
5. DANA PIERCE
6. APRIL ROBY
7. LIZBETH RIVERA
8. ERIKA RUIZ
9. JULIANA ESCOBAR
10. AMY DUCHENE

CLASS D
1. LAUREN FLODQUIST
2. RACHEL SCHEER
3. LILY JIMENEZ
4. PERLA CADENA
5. JULIA CASARES
6. STEPHANIE BENITES
7. HOLLY WEBB
8. MICHELLE ELORIAGA
9. ANGELA KOCH
10. KRISTA STREETER

CLASS E
1. CAITLIN MILLS
2. KRISTEN BEAUCHAMP
3. ASHLEY WELCH
4. AMANDA DUNN
5. STACY DILLON
6. ANNA CARTER
7. ASHLEY AINSWORTH
8. EMILY GORDON
9. ASHLIE HILL
10. CANDI KIRKLAND

CLASS F
1. MICHELLE HATHCOCK
2. JENNIFER PUSSINENE
3. MELISSA CASSARD
4. CHRISTINA SCHNABEL
5. ARIEL BURCH
6. NICOLE SOLIS

CLASS G
1. KAYLEIGH MARAZZITO
2. ALEXIS LANE
3. ANDRE STEPHENS

NOVICE CLASS A
1. ASHLEY MOLLOY
2. SELENA BOLANOS
3. APRIL OFECIAR
4. BITA DAVANI
5. CLAUDIA HUERTA
6. TASHA TODD
7. LINDA BOOMER
8. JULIA LAM
9. AMERICA CENICEROS
10. PATRICIA FLORES

NOVICE CLASS B
1. TARYN STOKES
2. SOPHIE JILLEY
3. NOEMI FERGUSON
4. BRIANNA GARNER
5. IMARI SAMUELS
6. BRIANE VASQUEZ
7. COURTNEY CROUTHERS
8. KAITLYN WILLIAMS
9. CAITLIN LEWIS
10. TRACI CLIFT

NOVICE CLASS C
1. APRIL ROBY
2. KIMBERLY TRAN
3. LIZBETH RIVERA
4. EMMA BESERRA
5. JULIANA ESCOBAR
6. JULIANNE VALDEZ
7. ALANNA BATILLA
8. BARBARA GRUTKOWSKI

NOVICE CLASS D
1. STEPHANIE BENITES
2. LILY JIMENEZ
3. JULIA CASARES
4. ANGELA KOCH
5. STEPHANIE SOSA
6. BRITTANY HEATLEY
7. NADIA SHALWANI
8. KRISTA STREETER
9. MELISSA NUNN
10. AMANDA DORSETT

NOVICE CLASS E
1. CAITLIN MILLS
2. ASHLEY AINSWORTH
3. EMILY GORDON
4. MARIA CANTU
5. JENNA SMEENK
6. ASHLIE HILL
7. CHRISTINA SCHNABEL
8. ANGELIQUE MANOVICH
9. ASHLEY BRESLIN
10. ALLISON BOOTH

NOVICE CLASS F
1. NICOLE SOLIS

NOVICE CLASS G
1. JENNIFER MCGIFF
2. ANDREA STEPHENS

TEEN
1. PAULA MAYORGA
2. MAILEE SARAVIA
3. AMERICA CENICEROS
4. AMANDA DORSETT

MASTERS OVER 35 CLASS A
1. APRIL OFECIAR
2. JANETTE SCHULZE
3. CLAUDIA HUERTA
4. KATY CURTIS
5. DANA PIERCE
6. ANGELINE OLIVEROS
7. CHRIS TAYLOR
8. TRACI CLIFT
9. TASHA TODD
10. NEOMI LYN PEREZ

MASTERS OVER 35 CLASS B
1. LILY JIMENEZ
2. JENNIFER PUSSINENE
3. MELISSA CASSARD
4. LIZBETH RIVERA
5. AMANDA DUNN
6. STACY DILLON
7. JULIANA ESCOBAR
8. MENDY ROBERTS
9. ANGELIQUE MANOVICH
10. CANDACE CLINKSCALE

MASTERS OVER 45
1. LINDA BOOMER
2. CHRIS TAYLOR
3. MISTI TIBBELS
4. ROBERTA POWELL
5. SHERRY WALTERS
6. BARBARA GRUTKOWSKI

WOMEN'S BODYBUILDING
1. MONICA SOSA-PENA

MASTERS OVER 45
1. MISSY HAUG

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2017 NPC Phil Heath Classic. Official Final Results Scorecard listed at NPC Online - Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 

 

 

 




2016 NPC Western All Forces Championships Results and Winners

2016 NPC Western All Forces Championships


June 11, 2016            
1895 Camino Del Rio South, San Diego, CA 92108, United States
Organizer: Tamer El-Guindy / Shirley Moran
Phone: 310-796-9181
Website: musclecontest.com
Event: NPC

2016 NPC Western All Forces was held in conjunction with the 2016 NPC – IFBB SOUTHERN CALIFORNIA CHAMPIONSHIPS. It is a National qualifier / Pro Bikini OLYMPIA QUALIFIER* & PRO MASTERS 40+.
Congratulations to all the participants. The championships featured judging for MEN'S PHYSIQUE, CLASSIC PHYSIQUE, WOMEN'S PHYSIQUE, FIGURE AND BIKINI. . 

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
HEAVYWEIGHT
1. OSCAR MAPULA
 

OSCAR MAPULA men's bodybuilding heavyweight 1st place 2016 NPC Western All Forces Championships

OSCAR MAPULA
Men's Bodybuilding (1st)

 

MEN'S PHYSIQUE
CLASS A
1. JONATHAN VASQUEZ

CLASS B
1. RUSSELL GARCIA
2. RANDALL CORBIN
3. JOSEPH PUSKAC
4. DUON RUCKER
5. FAVIAN VILLALOBOS

CLASS C
1. JORDAN SMITH
2. STEPHEN MORENO
3. GEOFFREY BELLAMY
4. MARCUS LEWIS
5. RENALDO WILSON

VETERANS
1. JASON HAZZARD
2. EDGARD ZUNIGABRAVO
3. JONATHAN RUIZ
4. OMAR RODRIGUEZ

FIGURE
CLASS A
1. ALYSSA CROZIER
2. DIANA TOLOSA
3. CASSANDRA TRAN
4. AYANNA MCCLINTIC

ALYSSA CROZIER figure overall 2016 NPC Western All Forces Championships

            DIANA TOLOSA figure overall 2016 NPC Western All Forces Championships

ALYSSA CROZIER
Figure (1st)
DIANA TOLOSA
Figure (2nd)

 

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
1. ZACHARY MILLER
2. ANDREW HECKER

BIKINI
1. MEAHGAN MURPHY
2. CHRISTINE ANCHETA
3. JOLEEN ENGLISH
4. LIZ SITHIMOLADA

MEAHGAN MURPHY bikini overall 2016 NPC Western All Forces Championships

           CHRISTINE ANCHETA bikini second 2016 INPC Western All Forces Championships

JENNIFER RONZITTI
Bikini Overall (1st)
ANYA ELLS
Bikini Overall (2nd)

 
CLASS B
1. SHANTAL BARROS
2. ERIKA SINGLETON

CLASS C
1. CLAYTONIA SPRIGGS

DEPENDANT WIVES
1. KATELYN CASTRO
2. MARTI-DEE ARCHIBEQUE
3. KELLY ALVAREZ

VETERANS
1. SYNTIA MARINER
2. MEILI MODINI

WOMEN'S PHYSIQUE
1. MORGAN MARTIN-JARRED

MORGAN MARTIN-JARRED Women's bodybuilding 1st place 2016 NPC Western All Forces Championships

           NANCY CLARK Women's bodybuilding 1st place 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

MORGAN MARTIN-JARRED
Women's physique (1st)

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 2016 NPC Western All Forces Championships.
Official Final Results Scorecard - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_western_all_forces_championships/
To see all results and photos visit -http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_western_all_forces_championships/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.




2016 NPC Atlantic States Championships Results and Winners

2016 NPC Atlantic States Championships

USA Championships
June 3            
Teaneck Marriott at Glenpointe 100 Frank W. Burr Blvd. Teaneck, NJ 07666
Organizer: Steve Weinberger
Phone: 516-933-1111
Event: NPC

Bikini, Bodybuilding, Figure, Men's Physique, NPC and Women's Physique are included in the event categories. It is hard to choose a winner when the competition is that hard but we have our winners.
Congratulations to all the participants of the 2016 NPC Atlantic States Championships. We are proud to present you the final results. . 

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
Super Heavyweight Bodybuilding Overall
1. PHILIP VISICARO
2. SVEN MALDONADO
3. BRAD VLMER
4. MATTHEW FRYER
5. DANIEL EMBREY
 

PHILIP VISICARO Super Heavyweight 1st Place - 2016 Atlantic States Championships

          SVEN MALDONADO Super Heavyweight 2nd Place - 2016 Atlantic States Championships

PHILIP VISICARO
Super Heavyweight Bodybuilding (1st)
SVEN MALDONADO
Super Heavyweight Bodybuilding (2nd)

 

HEAVYWEIGHT
1. MICHAEL TOSCANO
2. J.B. BAPTISTE
3. JONATHAN LINDEN
4. JERRY SMITH
5. ANTHONY TEDESCO

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. KAREEM MOBLEY
2. KEVIN BROWN
3. PETER HAUGHTON
4. TOM TRILIVAS
5. DANIEL OBRIEN

MIDDLEWEIGHT
1. DANIEL CACERES
2. ALBERT TROPIANO
3. EUSEBIO MORONTA
4. SCOTT SENSENIG
5. JOSHUA BORGES

JUNIOR
1. PETER HAUGHTON
2. NIKOLAOS ORSARIS
3. JAMES CIAMPI
4. JOSHUA BORGES
5. ALEC DEMATTHEIS

LIGHTWEIGHT
1. ARNALDO SANTIAGO
2. DERRICK WILLOCK
3. VINNY MAUGERI
4. ZIHENG LI
5. JOE VALENTINO

NOVICE HEAVYWEIGHT
1. JERRY SMITH
2. ANTHONY TEDESCO
3. MATTHEW FRYER
4. MATTHEW FRYER
5. BART DICOSTANZO

BANTAMWEIGHT
1. NICK FARINACCI
2. ROBBY CAMARATO
3. VINCE MUSA
4. OTHMANE DENNTOUI

NOVICE LIGHT HEAVYWEIGHT
1. CHUCK SONION
2. KLEVIS ZYFI
3. RALPH HANAS
4. ALEC DEMATTHEIS
5. MOSSA AL FAKHOURI

NOVICE LIGHTWEIGHT
1. JAMES CIAMPI
2. RAYMOND MARESCA
3. DANIEL MERLY
4. ZIHENG LI
5. CARMELO FLORES

NOVICE MIDDLEWEIGHT
1. ALBERT TROPIANO
2. ANDRE KNIBBS
3. EUSEBIO MORONTA
4. JOSHUA BORGES
5. MEL ROBINSON

TEEN
1. JOE VALENTINO
2. JAMES REYNOSO
3. JARED VOLPE
4. TODD WOODWARD
5. DIEGO PAREDES

BANTAMWEIGHT
1. DANIEL MERLY

MASTERS OVER 35
1. SVEN MALDONADO
2. TOM TRILIVAS
3. ANDRE KNIBBS
4. BRAD VLMER
5. MATTHEW FRYER

MASTERS OVER 40
1. CHUCK SONION
2. BART DICOSTANZO
3. CHRIS LOTHIAN
4. JASON GIANELLI
5. TOM KOLODZIEJ

MASTERS OVER 50
1. MOTOYUKI SAKABE
2. MARTIN SOWINSKI

MASTERS OVER 60
1. CHARLES REMINGTON
2. CJ WOODWARD
3. STEVEN ANIXT

MEN'S PHYSIQUE
CLASS A
1. ALEXANDER LONGOBARDI
2. JAMES LEWIS
3. FRANK LIE
4. JESSE WAGNER
5. CHUN HWANG

CLASS B
1. LUIS CORNIEL
2. DAISUKE OYAMA
3. KYLE KIERNAN
4. PHILLIP TRUONG
5. MATTHEW CARROLL

CLASS C
1. ALAN JEAN
2. MATTHEW FEARN
3. NICK IADEVAIO
4. PHILIP ACEVEDO
5. DANILO POLANCO

CLASS D
1. MICHAEL MPEREY
2. ADOLFO REYES
3. MARK BURCHELL
4. ZACHARY STOPPERT
5. MATTHEW GELIA

CLASS E
1. EPHFRAM LAWHORNE
2. TRENT JOSEPH
3. IKE BLACK
4. ANDRE FULLER
5. CHRISTOPHER MYRTHIL

CLASS F
1. RISHI MATADEEN
2. KEVIN RAMSEY
3. APOLLO STORY
4. JOHN JOYCE
5. KAIRI CASEY

JUNIOR
1. KEVIN RAMSEY
2. EMIL HUBER
3. KEVIN TRAN

NOVICE CLASS A
1. DAISUKE OYAMA
2. ANTHONY COSIE
3. FRANK LIE
4. JESSE WAGNER
5. STEVEN JONES

NOVICE CLASS B
1. MATTHEW FEARN
2. MATTHEW GELIA
3. PHILIP ACEVEDO
4. MATIAS VASQUEZ
5. ERNEST CURRY

NOVICE CLASS C
1. MARK ANDREWS
2. PAULO HENRIQUE FLOR
3. KAIRI CASEY
4. KEVIN RAMSEY
5. JOHN JOYCE

TEEN
1. JOSHUA CASTILLO
2. SEBASTIAN BURKA
3. PETER LEIKA

MASTERS OVER 35
1. ADOLFO REYES
2. EPHFRAM LAWHORNE
3. HECTOR MIRANDA
4. ERNEST CURRY
5. SEAN MURPHY

MASTERS OVER 50
1. ANDERS LIDESTAM

Figure Class A
1. LARISSA PENNIE
2. JULIANNE VACCARO
3. OLGA RIVERA
4. ASHLEY DEUTCSH
5. EMAN LEE-HUGH

LARISSA PENNIE Figure Class A 1st Place - 2016 NPC Atlantic States Championships

            JULIANNE VACCARO Figure Class A 2nd Place - 2016 NPC Atlantic States Championships

LARISSA PENNIE
Figure Class A (1st)
JULIANNE VACCARO
Figure Class A (2nd)

 

Figure Class B
1. HOPE TRASK
2. JANASIA PIPPINS
3. MALGORZATA WISLOCKA
4. CHAZALINA KEHOE
5. PATRICIANN CAPUTO

Figure Class C
1. JILLIAN SULZER
2. ALEXIA PERIMONY
3. ELIZABETH WHITTAKER
4. MARIAN BOBIAN
5. HEIDI CASS

Figure Class D Overall
1. CARLY MURPHY
2. ELISE PRUCHA
3. VALESCA MACEDO
4. MARCELA MELO
5. SASHA PETERS


JUNIOR
1. JANASIA PIPPINS
2. ELIZABETH WHITTAKER
3. GIOVANNA PIPIN


NOVICE CLASS A
1. JANASIA PIPPINS
2. CHAZALINA KEHOE
3. JULIANNE VACCARO
4. OLGA RIVERA
5. LAURA HAHN


NOVICE CLASS B
1. JILLIAN SULZER
2. KASSANDRA KIST
3. ELIZABETH WHITTAKER
4. MARCELA MELO
5. SASHA PETERS


MASTERS OVER 35
1. ELISE PRUCHA
2. MARIAN BOBIAN
3. RAKHI KRISHAN
4. TANAISHA ENNETT
5. NICOLE SHANNON


MASTERS OVER 40
1. ELISE PRUCHA
2. VALESCA MACEDO
3. PATRICIANN CAPUTO
4. SUZANNE RENFORTH
5. LORI GAROFALO


MASTERS OVER 50
1. MIGUELINA CABARCAS
2. SUZANNE RENFORTH
3. MARIE KRAUSE
4. GINA MCGOWAN

BIKINI CLASS A
1. LIANA MARTINEZ
2. APRIL RUIZ
3. SAMANTHA LIVERSRIDGE
4. ANAE MICHELE
5. VICTORIA DOCETI

LIANA MARTINEZ Bikini Class A 1st Place - 2016 NPC Atlantic States Championships

           APRIL RUIZ Bikini Class A 2nd Place - 2016 Atlantic States Championships

LIANA MARTINEZ
Bikini Class A (1st)
APRIL RUIZ
Bikini Class A (2nd)

 
Bikini Class B
1. JAIME LEE
2. EKATERINA KOZLOVA
3. CAMILLE DAGORN
4. DIANA VOGEL
5. YESENIA LEMUS

Bikini Class C
1. ALEXANDRA SANCHEZ
2. JESSICA DOLIAS
3. JACQUELINE SOLOMON
4. BRIANNA GUIDA
5. TANYA VOSHELL

Bikini Class D
1. CAROLINA ARAUJO
2. ASHLEY MOSIER
3. KERRIE WILLIAMS
4. MARGARITA HAINES
5. CHRISTIE MATSCHKE

CLASS E
1. ALEXANDRIA BONSTEIN
2. PITA BUMBA
3. ASHLEY MAHARAJ
4. BROOKE DANIELS
5. KATIE ROMANOVSKY

CLASS F
1. MARIE BLANCHARD
2. MICHELLE RUBINO
3. KAREN ELSON
4. THALITA CARDOSO
5. ALYSSA DEVINS

JUNIOR
1. JESSICA DOLIAS
2. APRIL RUIZ
3. ANDREA SAMULEWSKI
4. CATHARINE GREER
5. KIRA LOVEATZ

NOVICE CLASS A
1. JAIME LEE
2. OLGA ZENOU
3. KIRSTY FLORES 4. ALLYSON SPUNGIN
5. VICTORIA DOCETI

NOVICE CLASS B
1. ALEXANDRA SANCHEZ
2. DANIELLA MOSCA
3. COURTNEY DZIEWIT
4. JENNIFER PORTO
5. KALEENA GARZA

NOVICE CLASS C
1. MICHELLE RUBINO
2. ALEXANDRIA BONSTEIN
3. THALITA CARDOSO
4. ANDREA SAMULEWSKI
5. PITA BUMBA

MASTERS OVER 35
1. JACQUELINE SOLOMON
2. ASHLEY MOSIER
3. CHRISTIE MATSCHKE
4. ALEXANDRA RICE
5. JANAE MICHELE

MASTERS OVER 40
1. CHRISTIE MATSCHKE
2. ALEXANDRA RICE
3. KERRIE WILLIAMS
4. MARIA CARUSO
5. SEPIDEH AGHDAM

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
CLASS A
1. TED OKOSI
2. SONNY WEISS
3. DAVE MIHALOVIC
4. ZIHENG LI
5. TARIK SAMAD

TED OKOSI Physique Class A - 2016 NPC Atlantic States Championships

           SONNY WEISS Physique Class A 2nd Place - 2016 Atlantic States Championships

TED OKOSI
Physique Class A Overall (1st)
SONNY WEISS
Physique Class A Overall (2nd)


Mens Physique Class B
1. JOSE FEBRILLET
2. ALFREDO FERRER
3. JASON GOMES
4. KENNETH SILCOTT
5. JOHN PINET

Mens Physique Class C
1. JONATHAN LINDEN
2. JEFF KLOEPPING
3. SALI BACOVIC
4. NICK LIGOURI
5. JAMES TRIBBLE


MASTERS OVER 35
1. JOSE FEBRILLET
2. LAWRENCE HAU
3. ERIC GOLDFARB
4. DAVE MIHALOVIC
5. EDGAR FELTON

WOMEN'S PHYSIQUE
1. HOPE TRASK
2. CAILA RAYMOND
3. YASMIN FONSECA
4. CAROL THEN
5. JANELLE GALLO-RIEGGER

MASTERS OVER 35
1. YASMIN FONSECA
2. JANELLE GALLO-RIEGGER

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 NPC Atlantic States Championships. To see all results and photos visit - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_atlantic_states_championships/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 




2016 IFBB Toronto Pro Supershow Results and Winners

2016 IFBB Toronto Pro Supershow


May 28            
EXPO Stage in MTCC, 255 Front St W, Toronto
Organizer: Ron Hache
Phone: 705-561-0775
Website: www.TorontoProSupershow.com
Email: ronhache@unitz.ca
Event: IFBB

Sport fans and fitness enthusiasts alike love the Toronto Pro SuperShow. The 6h annual Toronto Pro SuperShow took place this weekend Saturday June 4th and Sunday June 5th, 2016 at the Metro Toronto Convention Centre, boasting an annual attendance exceeding 15,000, the Toronto Pro SuperShow EXPO is Canada's largest health and fitness exposition and sport festival of its kind held in one location. It showcases leading businesses, sports and organizations with the latest trends in the health and fitness industry.

Congratulations to all the participants of the 2016 IFBB Toronto Pro Supershow. The championships featured judging for IFBB Women's Fitness, Women's Bikini, Women's Figure, Women's Physique, Women's Bodybuilding, Men's Physique, Classic Men's Physique, Men's 212 Bodybuilding and Bodybuilding.com Men's Wheelchair Bodybuilding.

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
1. NATHAN DE ASHA
2. MAXX CHARLES
3. FOUAD ABIAD
4. BEN PAKULSKI
5. JONATHAN DELAROSA
 

NATHAN DE ASHA Men's Bodybuilding 1st Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

          Maxx Charles Men's Bodybuilding 2nd Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

NATHAN DE ASHA
Men's Bodybuilding (1st)
Maxx Charles
Men's Bodybuilding (2nd)

 

WHEELCHAIR
1. GABRIELE ANDRIULLI
2. JOHNNY QUINN
3. JACK MCCANN

MEN'S PHYSIQUE
1. JEPH GABRIEL
2. YOUSEF AL-SABHAN
3. DAUSHON MCGREGOR
4. CHASE SAVOIE
5. MAURICE ARTHUR

FITNESS
1. ARIEL KHADR
2. MYRIAM CAPES
3. DOMINIQUE MATTHEWS
4. STACY DAWN
5. JEANINE TADDEO

Figure
1. SWANN DELEROSA
2. JULIE PETERSON
3. KRISTA DUNN
4. MELANIE NOEL
5. MELISSA BUMSTEAD

SWANN DELEROSA Figure 1st Place 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

            JULIE PETERSON Figure 2nd Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

SWANN DELEROSA
Figure Overall (1st)
JULIE PETERSON
Figure Overall (2nd)

 

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
1. DARREM CHARLES
2. AJ SHUKOORI
3. R.D. CALDWELL
4. SANTIAGO ARAGON
5. OMAR BAUTISTA

WOMEN'S PHYSIQUE
1. MICHAELA AYCOCK
2. LISE THEXTON
3. JODI BOAM
4. ELEONORA DOBRININA
5. ANTOINETTE DOWNIE

BIKINI
1. JENNIFER RONZITTI
2. ANYA ELLS
3. DAYNA MALETON
4. ANGIE GARCIA
5. CYNTHIA BENOIT

JENNIFER RONZITTI Bikini 1st Place -l 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

           ANYA ELLS Bikini 2nd Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

JENNIFER RONZITTI
Bikini Overall (1st)
ANYA ELLS
Bikini Overall (2nd)

 
212 AND UNDER
1. ALEJANDRO CAMBRONERO
2. ZANE WATSON
3. KIM JUN HO
4. MARK DUGDALE
5. VOJTECH KORITENSKY

WOMEN'S BODYBUILDING
CLASS A
1. LAURA CAROLAN
2. NANCY CLARK
3. CATHY LAFRANCOIS
4. ROBIN HILLIS
5. JANA LUDMILA

LAURA CAROLAN Women's Bodybuilding 1st Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

           NANCY CLARK Women's Bodybuilding 1st Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

LAURA CAROLAN
Women's bodybuilding (1st)
NANCY CLARK
Women's bodybuilding (2nd)

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 2016 IFBB Toronto Pro Supershow.
To see all results and photos visit - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/ifbb_toronto_pro_supershow/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 

 

 

 

 

 

 




2016 NPC California State Championships results and Winners

2016 NPC California State Championships


May 28            
Veteran’s Memorial Auditorium 4117 Overland Avenue, Culver City, CA 90230
Organizer: Jon Lindsay & Tamer El Guindy
Phone: 310-796-9181
Website: www.musclecontest.com
Event: NPC

Jon Lindsay and Tamer El Guindy organized the 2016 NPC California State Championships at the Veteran's Memorial Auditorium. A whole lot of enthusiasts took part in the 2016 NPC Northcoast Championships but only a few made it as the champions.

Congratulations to all the participants of the 2016 NPC California State Championships. The championships included events such as bodybuilding, physique, bikini, and figure. . 

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
SUPER HEAVYWEIGHT
1. LUCAS CARROLL
2. LUCA PENNAZZATO
3. RONALD GORDON
4. HASANI GOMEZ
5. MICHAEL BOULWARE
 

Lucas Carroll Super Heavyweight Overall 1st Place - 2016 NPC California State

          Luca Penazzatto Super Heavyweight 2nd Place - 2016 NPC California State

Lucas Carroll
Super Heavyweight Bodybuilding Overall (1st)
Luca Penazzatto
Super Heavyweight Bodybuilding (2nd)

 

HEAVYWEIGHT
1. JEFF LATER
2. BRETT SMITH
3. CYRUS KARSHENAS
4. KEVIN LOPEZ
5. MAXX HUNTER

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. ROBERT WILLEY
2. DANIEL ZAMORA
3. ANAS HAGE HASSAN
4. GABRIEL BORREGO
5. MICHAEL MONTEAGUDO

MIDDLEWEIGHT
1. RUDY RAMIREZ
2. DIEGO SALINAS
3. JOHN KIM
4. ANKIT PATEL
5. CRELSON CABUCO

LIGHTWEIGHT
1. CHENO AGUILAR
2. PETE YAMAMOTO

NOVICE HEAVYWEIGHT
1. MICHAEL BOULWARE
2. BRETT SMITH

NOVICE LIGHT HEAVYWEIGHT
1. BUD CLARK
2. STEVEN MOSHI

NOVICE MIDDLEWEIGHT
1. J.P. LOPEZ
2. DOMINIC MINICUCCI
3. EMILIO CAMBRANI
4. CRELSON CABUCO
5. BRINDAN JAYARAJ

MASTERS OVER 40
1. TIPPU DECKARD
2. JOHN PINA
3. GREG GRANT
4. DEAN CHATMAN
5. STEPHEN ROSE

MEN'S PHYSIQUE
CLASS A
1. ALLAN BASTO
2. TIMOTHY JOHN YABUT
3. NICK YOKOGAWA
4. ALEX SPINOSO
5. JOHN DABALOS

CLASS B
1. ANTONIO ESTRELLA
2. TYLER SAPP
3. RASHED ALANSARI
4. JOSHUA MALONE
5. XAVIER DELA PIEDRA

CLASS C
1. DYWANE GREEN
2. RONNIE BRAKES
3. KENNETH WHITING
4. JARON SINGLEY
5. KSCHRISTOPHER ANDA

CLASS D
1. C.MONTREL MILLER
2. MARKIES MOORE
3. NIK REPPUHN
4. ALIREZA AREFIDOUST
5. JOSHUA RAMIREZ

CLASS E
1. DAJUAN FREEMAN
2. GILBERTO RAMIREZ
3. SAM YEUNG
4. DAVID STEVENS
5. RAY VELAZQUEZ

CLASS F
1. RICHARD MYLES
2. TREVEINO SCOTT
3. OSMAN JACINTO
4. MARC WARD
5. DANIEL MENDOZA-CONNER

NOVICE CLASS A
1. TIMOTHY JOHN YABUT
2. ALEX SPINOSO
3. ANDY KOE
4. CARLOS CASTRO
5. MATTHEW FLYNN

NOVICE CLASS B
1. RONNIE BRAKES
2. RASHED ALANSARI
3. ALBERT DOLLINGER
4. MARC DULLMAN
5. SEAN NEWEY

NOVICE CLASS C
1. ALIREZA AREFIDOUST
2. JOSHUA RAMIREZ
3. AARON PERRY
4. DAVID STEVENS
5. ALEXANDER ELKHOURY

MASTERS OVER 35 CLASS A 

1. ALLAN BASTO
2. RUDY ROBLES

MASTERS OVER 35 CLASS B
1. MARKIES MOORE
2. NIK REPPUHN
3. JARON SINGLEY
4. QUIENCELAN DANIEL

MASTERS OVER 40
1. NICK YOKOGAWA
2. MARC DULLMAN
3. RAY VELAZQUEZ
4. JARON SINGLEY

Figure Class A
1. FRANCESCA LUCIONI
2. SERINA SOTO
3. AKEMY JONES
4. ROSIE CAMPERO
5. MISSY RISKE

FRANCESCA LUCIONI figure class a overall 2016 npc California State Championship

            SERINA SOTO Figure Class A 2nd Place - 2016 NPC Northcoast Championship

FRANCESCA LUCIONI
Figure Class A (1st)
SERINA SOTO
Figure Class A (2nd)

 

Figure Class B
1. TOPAZ GOOD
2. STEPHANIE ROWE
3. KATIE TREICHEL
4. DARON FITZGERALD
5. SHEENA EPPS

Figure Class C
1. KELLY GROSSMAN
2. CHRISTINA RAMOS
3. KAYLAA SMITH
4. DAKOTA DURREGO
5. MARCI SCOTT-ANDES

Figure Class D Overall
1. ARNITA CHAMPION
2. NICOLINE MALKVIST
3. SAMMANTHA THOMASON
4. MARYANNE HUBBARD


MASTERS OVER 35 CLASS A
1. TOPAZ GOOD
2. AKEMY JONES
3. ROSIE CAMPERO
4. MISSY RISKE
5. REBECCA VALBUENA

MASTERS OVER 35 CLASS B
1. NICOLINE MALKVIST
2. ROCIO KEUL
3. MARCI SCOTT-ANDES

MASTERS OVER 40
1. ARNITA CHAMPION
2. DAYNA BROOKS
3. REBECCA VALBUENA
4. JANA HOLLINGSWORTH
5. TERESA FRANK

BIKINI CLASS A
1. JENNIFER CHUNG
2. JASMINE EL NABLI
3. LINDSEY BRESLAUER
4. CANDICE WRIGHT
5. DAWN RYAN

JENNIFER CHUNG Bikini Class A 1st Place - 2016 NPC California State

           JASMINE EL NABLI Bikini Class A 2nd Place - 2016 NPC California State

JENNIFER CHUNG
Bikini Class A (1st)
JASMINE EL NABLI
Bikini Class A (2nd)

 
Bikini Class B
1. NANCY GUILLEN
2. JEANNIE CROWN
3. RUBY GRACE DELPILAR
4. BREANN MITCHELL
5. CARLIE CADRECHA

Bikini Class C
1. AFTANN TAIJERON
2. COURTNEY LILLICH
3. ADILENE GOMEZ
4. BETH BUJARSKI
5. NATASHA ALEXANDER

Bikini Class D Overall
1. DANIELLE LIPSKI
2. SUZY SADDIK
3. AUWANA BROWN
4. AMBER VANDE BUNT
5. NIKKI SHABANI

CLASS E
1. ALEXANDRA REARDON
2. MARTA MIELCZARSKA
3. MONIQUE NASTARI
4. SUSANA REYES
5. ELIZABETH CHAVEZ

CLASS F
1. DANETTE COOK
2. ANNIE TIPTON
3. TAMMY DEAN
4. VALERIYA BUTENKO
5. KRISTINA PARKS

NOVICE CLASS A
1. JASMINE EL NABLI
2. CANDICE WRIGHT
3. NADINE BARRIGA
4. ASHLEY ROH
5. GLO MALLOY

NOVICE CLASS B
1. LISA BROWNIE
2. AFTANN TAIJERON
3. NANCY GUILLEN
4. COURTNEY LILLICH
5. ADILENE GOMEZ

NOVICE CLASS C
1. MARTA MIELCZARSKA
2. AMBER VANDE BUNT
3. CRISTA GONZALEZ
4. ELIZABETH CHAVEZ
5. DENISE ROMAN

NOVICE CLASS D
1. DANETTE COOK
2. ANGELICA MOTLEY
3. ANNIE TIPTON
4. MELISSA BASURTO
5. KRISTINA PARKS

MASTERS OVER 35 CLASS A
1. LISA BROWNIE
2. BETH BUJARSKI
3. RUBY GRACE DELPILAR
4. ANICA STRIPLING
5. NATASHA ALEXANDER

MASTERS OVER 35 CLASS B
1. NIKKI SHABANI
2. PATTI RAISOR
3. ANNIE FOULADGAR

MASTERS OVER 35 CLASS C
1. DANETTE COOK
2. MELISSA BASURTO
3. TAMMY DEAN
4. KRISTINA PARKS
5. ELIZABETH MATTES

MASTERS OVER 40 CLASS A
1. LISA BROWNIE
2. BETH BUJARSKI
3. ANICA STRIPLING
4. PRIMROSE RAMIREZ
5. JASMINE RASSEKH

MASTERS OVER 40 CLASS B
1. AUWANA BROWN
2. LIZA TORRES
3. MELISSA BASURTO
4. PATTI RAISOR
5. MICHELLE PENDERGAST

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
CLASS A
1. RUDY RAMIREZ
2. ROMAN TAIJERON
3. SEJIN KIM
4. JOHN DABALOS
5. JOSEPH GAVIA

RUDY RAMIREZ Physique Class A 1st Place - 2016 NPC California state

           ROMAN TAIJERON Physique Class A 2nd Place -2016 npc California State

RUDY RAMIREZ
Physique Class A (1st)
ROMAN TAIJERON
Physique Class A (2nd)


Mens Physique Class B Overall
1. DANNIEL PALACIOS
2. JAMIE GONZALEZ
3. DYWANE GREEN
4. ANDRE BUENO
5. CHRIS SULLIVAN

Mens Physique Class C Overall
1. BRODY COLLINS
2. KEVIN JONES
3. GARY GEGENAVA
4. JOHN PINA
5. RITISONE FATA

Womens Physique Class A Overall
1. DENISE CADENAS
2. TANYA MAH
3. VERONICA JERONYMO
4. MELISSA WEATHERBY

Womens Physique Class B
1. KIMBERLY PACKER
2. SIERRAH MOORE

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 NPC California State Championships. To see all results and photos visit - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_california_state_championships/index.php

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 

 




2015 NPC NORTHERN USA Championships Results & Winners

2015 NPC NORTHERN USA Championships

NORTHERN USA Championships
SEPTEMBER 26            
Harrisburg Capitol Forum Harrisburg, PA
Organizer: Todd How/Tracey Greenwood
Phone: 215-680-2894
Website: www.musclesportproductions.com
Event: NPC

Hundreds of National Physique Committee (NPC) Competitors gathered in Harrisburg, PA for the competition. Congratulations to all the participants of the 2015 NPC Northern USA Championships held in Harrisburg, PA. The championships were hosted by Todd How and included events such as bodybuilding, physique, bikini, and figure. This national qualifier show hosted many great looking competitors from different places and HGH.com, a leader in natural bodybuilding and human growth hormone (HGH) supplements, is proud to present the winners from each event. 

Following are the top overall winners for each of the events:

Men's Bodybuilding Overall Winner
1. TAVISH STEELE
2. ETHAN PENDRY

Heavyweight Bodybuilding Overall
1. DAVID ZIEGLER
2. ZACHARY YESSER
3. KEN WAGNER
4. MICHAEL STAUCH

 

Tavish Steele super heavyweight overall 2015 npc northern USA

          Ethan Pendry super heavyweight second 2015 npc Northern SA

Tavish Steele
Super Heavyweight Bodybuilding Overall (1st)
Ethan Pendry Jr
Super Heavyweight Bodybuilding Overall (2nd)

 

Light Heavyweight Bodybuilding Overall
1. NICK MICKLEY
2. TIM TYSON
3. CHRIS LEVAN
4. LUKE DEATRICK
5. WALTER BORYS

Middleweight Bodybuilding Overall
1. DARRYL MEDLEY
2. NICHOLAS PEACHEY

Junior Bodybuilding Overall
1. CODY KELLEY
2. DANNY JAKAB

Novice Heavyweight Bodybuilding Overall
1. ZACHARY YESSER
2. DANNY JAKAB
3. WALTER BORYS
4. KEN WAGNER
5. MICHAEL STAUCH

Novice Lightweight Bodybuilding Overall
1. NICHOLAS PEACHEY
2. CODY KELLEY
3. METRO SOPP

Masters Over 40
1. CHRIS LEVAN

Masters Over 50
1. DARRYL MEDLEY

Men's Physique Class A
1. TRAVIS MCCONNELL

Men's Physique Class B
1. SHAWN DRENNING

Men's Physique Class C
1. COTY HART
2. JEFF SICKLES
3. ZACHARY YESSER
4. DEVEN GERHART
5. MATTHEW FRENCH

Novice
1. TRAVIS MCCONNELL
2. ERIK ZANDER

Masters over 40
1. ERIK ZANDER
2. SHAWN DRENNING

Figure Class A Overall
1. MONIQUE STEWART
2. TATJANA BONOFINO
3. MEREDITH THORPE

MONIQUE STEWART figure class a overall 2015 npc Northern USA

            Tatjana Bonofino figure class a second 2015 npc Northern USA

Monique Steward
Figure Class A Overall (1st)
Tatjana Bonofino
Figure Class A Overall (2nd)

 

Figure Class B Overall
1. TAMMY ROBERTS

Figure Class C Overall
1. AYESHA COOPER

Novicel
1. FELICIA HUGEE
True Novicel
1. FELICIA HUGEE
Masters over 35l
1. AYESHA COOPER
2. ANGIE MILLER
Masters over 40l
1. ANGIE MILLER
Masters over 45l
1. MONIQUE STEWART
2. TATJANA BONOFINO
3. TAMMY ROBERTS

Bikini Class A Overall
1. FRANZISKA VALENO
2. KINGA DROZDZ
3. ROSE NEUGROSCHEL
4. KELCI MAYLE
5. BROOKE FULGINITI

FRANZISKA VALENO bikini class a overall 2015 npc Northern USA

           KINGA DROZDZ bikini class a second 2015 npc Northern USA

Franziska Valeno
Bikini Class A Overall (1st)
KINGA DROZDZ
Bikini Class A Overall (2nd)

 
Bikini Class B Overall
1. ELIZABETH LOW
2. SELINA ZHE CAO
3. MONICA LOPEZ

Bikini Class C Overall
1. KIMBERLY SHAY
2. DAIVA LABUTYTE

Novice
1. KINGA DROZDZ
2. LORAN COLTURA
3. KELCI MAYLE
4. BROOKE FULGINITI
5. SELINA ZHE CAO

True Novice
1. KINGA DROZDZ
2. LORAN COLTURA
3. KELCI MAYLE
4. DAIVA LABUTYTE
5. SELINA ZHE CAO

Bikini Masters over 35
1. DAIVA LABUTYTE

Bikini Masters over 40
1. KIMBERLY SHAY

Womens Bodybuilding Overall
1. LATOYA STEWART

Womens Physique
1. SHARON IACOVONE
2. LATOYA STEWART

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2015 NPC Northern USA Championships. To see all results and photos visit:
http://contests.npcnewsonline.com/contests/2015/npc_northern_usa_championships/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.




2015 NPC Ruby Championships Results & Winners

2015 NPC Ruby Championships

Ruby Championships
SEPTEMBER 26            
Olympic Heights Community High School Boca Raton, FL United States
Organizer: Andres Miller
Phone: 561-376-9849
Website: www.musclesportproductions.com
Event: NPC

Congratulations to all the participants of the 2015 NPC Ruby Championships that was held in Boca Raton, Florida, on SATURDAY, Sept 26th! Open to all amateurs, this contest was great first time show with was a fun, competitive and inviting environment! 5 Team Trophies were awarded for the top number of group/teams competing, plus the Team/Trainer of the Year Award for cumulative number of points earned from the Diamond, Prestige & Ruby (athletes + top 5 placings) Hundreds of National Physique Committee (NPC) Competitors gathered in Boca Raton, FL.  The championships were Organized by Andres Miller and included events such as bodybuilding, physique, bikini, and figure. HGH.com, a world-renowned online supplement store is proud to share the winners from each event. 

Following are the top overall winners for each of the events:

Men's Bodybuilding
Heavyweight
1. STEVEN REESE
2. ARTURO MENDEZ
3. ARAMIS TABOADA
3. DEVARIS JONES
3. BRYCE WALSER

 

STEVEN REESE heavyweight first 2015 npc Ruby championships

           Arturo Mendez men's body building heavyweight second 2015 npc Ruby championships

Steven Reese
Heavyweight first
Arturo Mendez
heavyweight Second

 

Light Heavyweight Bodybuilding Overall
1. CLIFF PARKER
2. TOM FRAGALE
3. JASON GENOVA

Middleweight Bodybuilding Overall
1. JOSE OLASCOAGA
2. OTIS BRITT
3. MICHAEL VEIZAGA
4. JOSE GANDOL
5. DESI BROWN

Novice
1. MICHAEL VEIZAGA
2. OSCAR JUAREZ
3. CODY MERRILL
4. TOM FRAGALE
5. ORLANDO PAZ

Teen
1. SAM TUBERO

Masters over 35
1. STEVEN REESE
2. OSCAR JUAREZ
3. FELIPE PEREZ

Masters over 40
1. OTIS BRITT
2. JAMES BIVENS
3. DESI BROWN
4. OSCAR JUAREZ
5. TOM FRAGALE

Men's Physique Class A
1. ADOLPHE ADRAS
2. FRANK SOTO
3. DOMINIC MCPHERSON
4. CORNELIO SEVERINO
5. JOSE SANTIAGO DEJESUS

Adolphe Adras men's physique class A 1st 2015 npc Ruby championships

           Frank Soto men's physique Class A  2nd 2015 npc Ruby championships

Adolphe Adras
Physique Class A 1st
Frank Soto
Physique Class A 2nd

Men's Physique Class B
1. COLLIN ROBINSON
2. WILLIAM GAGLIARDO
3. SILVIO SPACCA
4. JUAN CARLOS ASENJO
5. FRED BAIER

Men's Physique Class C
1. RAUL PORRAS
2. CARLTON JACKSON
3. JAMIE SWEGHEIMER
4. TERRENCE REID
5. KYLE MIKO

Men's Physique Novice Class A
1. CORNELIO SEVERINO
2. JORGE SATLER
3. KIRPHTON FRAY
4. DAN SNYDER
5. JASON ZANDMAN

Novice Class B
1. WILLIAM GAGLIARDO
2. JUAN CARLOS ASENJO
3. FRED BAIER
4. ERIC POSADA
5. ALBERTI ORTIZ

Teen
1. ALEX SANTOS
2. ARTEM ZHUCHKOV
3. GERARDO GUTIERREZ
4. MICHAEL WASSELL
5. AURI OVIEDO

Novice Class C
1. CARLTON JACKSON
2. KYLE MIKO
3. JACK STINE
4. ALEXI CASTRO
5. BRENNAN TAYLOR

Teen
1. JACK STINE
2. ANDREW NOVO NOVO
3. ALEXI CASTRO
4. CAMERON MAGLIOZZI
5. JORGE UMANZOR

Masters over 40
1. KYLE MIKO
2. KELVIN GREENLEAF

Figure Class A Overall
1. AMY ROYALL
2. TATIANE PARKER
3. APHRODITE FERNANDEZ
4. PETALA ROSAS
5. ASHLEY ALBURY

Amy Royall figure class a overall 2015 npc Ruby Championships

            Tatiane Parker figure class a 2nd 2015 npc Ruby Championships

Amy Royall
Figure Class A 1sts
Tatiane Parker
Figure Class A (2nd)

 

Figure Class B Overall
1. OMARA VAZQUEZ
2. YUSMARY CORTEZ
3. SUZAANNE LLANO
4. SHANNON MONTGOMERY
5. FATIMA NIEVES

Figure Class C
1. MAUDE EXANTUS
2. FARIDA LOUTFI
3. ALEXA PAGLIAROLI
4. SHERALYN FELIX
5. CHRISTINE JACKSON

Figure Class D
1. ANA SA
2. STACEY RODRIGUEZ

Novice
1. OMARA VAZQUEZ
2. YUSMARY CORTEZ
3. AMY ROYALL
4. TATIANE PARKER
5. ANA SA
Masters over 30l
1. YUSMARY CORTEZ
2. TATIANE PARKER
3. ANA SA
4. MAUDE EXANTUS
5. STACEY RODRIGUEZ
Masters over 40l
1. AMY ROYALL
2. APHRODITE FERNANDEZ
3. SUZAANNE LLANO
Masters over 40l
1. ROBIN SCHWANZ
2. GLENIS HARGREAVES
3. CAROL KASPRIK
4. RITA NELMS

Women's physiquel
1. JOY GROSZCZYK
Masters over 30l
1. JOY GROSZCZYK

Bikini Class A Overall
1. ALYSON GINESTA
2. NANNETTE MUDAFORT
3. JENNIFER BARKER
4. JACKELYN GONZALEZ
5. SHAMIQUA VICTORINE

 

           NANNETTE MUDAFORT bikini class a 2nd 2015 npc ruby Championships

Alyson Ginesta
Bikini Class A (1st)
Nannette Mudafort
Bikini Class A (2nd)

 
Bikini Class B Overall
1. NATALIA DUME
2. LEGNA GONZALEZ
3. MAGGIE PAEZ
4. NADIA KISIALEVICH
5. NICOLE ESPANA

Bikini Class C Overall
1. ANA ROYSTER
2. SIMONE CARTER
3. ANNIE COOPER
4. TATIANA POWER
5. SONNY SCHEINBERG

Bikini Class D
1. ALESSANDRA GIVENS
2. SAMANTHA MUELLER
3. ALICIA MYRIE
4. GIOVANNA MCBRYDE
5. HANNAH KAUTZ

Novice Class A
1. NANNETTE MUDAFORT
2. JACKELYN GONZALEZ
3. JENNIFER BARKER
4. SHAMIQUA VICTORINE
5. NIKKI SANTORO

Novice Class B
1. LEGNA GONZALEZ
2. MAGGIE PAEZ
3. MARIA FIERRO
4. NICOLE ESPANA
5. ALEXANDRA HURWITZ

Novice Class C
1. SANDY TOCCI
2. TATIANA POWER
3. ABIGAIL LINN
4. SONNY SCHEINBERG
5. ALISSA KOPP

Novice Class D
1. SAMANTHA MUELLER
2. ALICIA MYRIE
3. YAINEL RIGNACK
4. CALIE MCVAY
5. DYAN ALEXANDER-VELEZ

Masters over 30
1. LEGNA GONZALEZ
2. ALESSANDRA GIVENS
3. MAGGIE PAEZ
4. NADIA KISIALEVICH
5. JENNIFER BARKER

Masters over 40
1. MADELAINE FIORANI
2. NANCY SALVADOR
3. DYAN ALEXANDER-VELEZ
4. ALLIETTE CHIGNOLI
5. PAULA TRAJANO

Masters over 50
1. SYDNEY SWEENEY

Women's Physique
1. CRISTA THOMAS
2. CHRISTINA THOME

Novice
1. CRISTA THOMAS

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2015 NPC Ruby Championships.  To see all results and photos visit -
<http://contests.npcnewsonline.com/contests/2015/npc_ruby_championships/>

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 




2015 NPC OHIO STATE Championships Results & Winners

2015 NPC OHIO STATE Championships

OHIO State Championships
SEPTEMBER 26            
Aladdin Shrine Temple Columbus, OH United States
Organizer: Bob Lorimer and Mike & Julie Davies
Phone: 614-619-5630
Website: www.musclesportproductions.com
Event: NPC

Hundreds of National Physique Committee (NPC) Competitors gathered in Columbus, OH to proceed to the next level. Congratulations to all the participants of the 2015 NPC Ohio state Championships that was held in Columbus, OH. The championships were hosted by Bob Lorimer and Mike & Julie Davies and included events such as bodybuilding, physique, bikini, and figure. This national qualifier show hosted many great looking competitors from different places and HGH.com, a leader in bodybuilding and natural HGH supplements, is proud to share the winners from each event. 

Following are the top overall winners for each of the events:

Men's Bodybuilding
Super Heavyweight
1. VINCENT ZIGLAR

Heavyweight
1. RJ HOLIDAY
2. DAVID SCHWAN
3. DAVID BANKS
4. SPIKE JOHNSON
5. AARON MERCEDES

 

RJ Holiday heavyweight overall 2015 npc ohio state

          David Schwan heavyweight second 2015 npc ohio state

RJ Holiday
Heavyweight Bodybuilding Overall (1st)
David Schwan Jr
Heavyweight Bodybuilding Overall (2nd)

 

Light Heavyweight Bodybuilding Overall
1. FRANK LAGARDE
2. TIM PARK
3. MARK MAYERS
4. TRAVIS LOMBARDI
5. MATT WENTWORTH

Middleweight Bodybuilding Overall
1. JAMES BOWE
2. OMAR HOLT
3. JACOB WHITE
4. MIKE REEVE
5. MATT DEAKINS

Welterweight Bodybuilding Overall
1. DEREK SILCOX
2. JACK OEHLERS
3. DILLON ANDREWS
4. MARTY WICKS
5. BLAINE WRIGHT

Lightweight Bodybuilding Overall
1. CHANTA YUN
2. ZACHARY BUCKEY

Novice Bodybuilding Overall
1. ZACHARY BUCKEY
2. DAVID SCHWAN
3. RJ HOLIDAY
4. DAVID BANKS
5. JOSH RANSOM

Bantamweight
1. JOEY ENSLEY
2. JON DUL
3. ROD CLAERBOUT

Masters
1. FRANK LAGARDE
2. CHANTA YUN
3. TIM PARK
4. DAVID BANKS
5. OMAR HOLT

Men's Physique Class A
1. MARCUS THOMAS
2. CYLAN BAIR
3. MICHAEL SETIAWAN
4. TOMMY DAWSON
5. ABDULRAHMAN ALKHALDI

Men's Physique Class B
1. EVAN WANDER
2. JAKUB PIJOR
3. JOHN HAMILTON
4. JOSHUA MACGREGOR
5. GABRIEL GARCIA

Men's Physique Class C
1. MARCUS BURDEN
2. BRANDON MILLER
3. OMAR JONES
4. JORDAN DOONE
5. ENRIQUE DEZIER

Masters
1. JOSH LANZINGER
2. GREG MELLON
3. MARTY WICKS
4. BRAD RITTER
5. RICH JAMES

Figure Class A Overall
1. MELISSA RAYBURN
2. NICOLE WALTERS
3. DANIEL STEERS
4. LAURIE DENNIE
5. MAGGIE MASON

MELISSA RAYBURN figure class a overall 2015 npc Ohio State

            Nicole Walters figure class a second 2015 npc Ohio State

Melissa Rayburn
Figure Class A Overall (1st)
Nicole Walters
Figure Class A Overall (2nd)

 

Figure Class B Overall
1. ROBIN HAMMOND
1. MELANEE TIFFNER

Figure Class C Overall
1. CIERA BARRETT
2. MEGAN BONCELA
3. DENISE TURNER
4. TERINA GARDNER
5. JORDAN LYLE

Novicel
1. CIERA BARRETT
2. MEGAN BONCELA
3. ROBIN HAMMOND
4. NICOLE WALTERS
5. MAGGIE MASON
True Novicel
1. FELICIA HUGEE
Masters l
1. MELISSA RAYBURN
2. NICOLE WALTERS
3. DANIEL STEERS
4. ROBIN HAMMOND
5. KIMBERLY STACHLER

Bikini Class A Overall
1. MONICA MEISLING
2. JACKIE KENDZIORSKI
3. BRITTANY WEYAND
4. CHELSEA BURKHART
5. RACHEL RUETER

MONICA MEISLING bikini class a overall 2015 npc Ohio State

           Jackie Kendziorski bikini class a second 2015 npc Ohio State

MONICA MEISLING
Bikini Class A Overall (1st)
Jackie Kendziorski
Bikini Class A Overall (2nd)

 
Bikini Class B Overall
1. CHIOMA MBAGWU
2. CHERELLE SMALL
3. STEFANIE TSENGAS
4. KENNEDY POEHLER
5. MANILATH JAMES

Bikini Class C Overall
1. NICOLETTE ANGELO
2. JORDAN JAMES
3. MARIE UCKER
4. EMILY GARDNER
5. HEATHER ANDERSON

Novice
1. KINGA DROZDZ
2. LORAN COLTURA
3. KELCI MAYLE
4. BROOKE FULGINITI
5. SELINA ZHE CAO

Novice Class A
1. BRITTANY WEYAND
2. CHELSEA BURKHART
3. JADE MOWERY
4. KATE LORENZETTE
5. MYRIAH MCCULLOUGH

Novice Class B
1. NICOLETTE ANGELO
2. STEFANIE TSENGAS
3. MANILATH JAMES
4. EMILY GARDNER
5. CHIOMA MBAGWU

Bikini Masters
1. HEATHER ANDERSON
2. LAUREN MIHU
3. MINDY IRISH
4. CYNDI MCNEAL
5. NING YANG

Womens Physique Overall
1. HASINA LOIR
2. SAMANTHA MEYER
3. BETH HEARD

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2015 NPC Ohio State Championships. To see all results and photos visit -
<http://contests.npcnewsonline.com/contests/2015/npc_ohio_state_championships/>

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 







Currency Conversion for

 USD (US Dollars)
Approximate value in:
EUR (Euro)
CAD (Canadian Dollar)
GBP (British Pound Sterling)
JPY (Japanese Yen)
CNY (Chinese Yuan)
INR (Indian Rupee)
MXN (Mexican Peso)
Other :
NOTE: Foreign currency values are for information purposes only and are based on current market exchange rates.
Close