Buy Human Growth Hormones from HGH.com
Call Toll Free 1+888-399-5993 | LIVE CHAT 0 $ 0.00 View Cart    Checkout
REAL ATHLETES, REAL RESULTS
 

"Information in this blog and blog articles consist of materials from 3rd party sources. The entirety of this blog is meant for informational purposes only and may contain statements that HGH.com and Purity Select does not necessarily agree with because they may not be completely accurate or opinions that are scientifically based or reliable."

2016 NPC Fort Wayne Flex Results and Winners

2016 NPC Fort Wayne Flex

Saturday, September 10th, 2016            

Organizer: Amy Ehinger
Phone: 260-418-6633
Website: https://www.npcindiana.com/
Event: NPC

Congratulations to all the participants of the 2016 Fort Wayne Flex and this show hosted many great looking competitors from different places. HGH.com, a leader in natural HGH, fitness, health and bodybuilding supplements is proud to Share the winners from each NPC event. 

Following are the top overall winners for each of the events:

Men's Bodybuilding
Heavyweight
1. SHILOE STEINMETZ
2. GARY NANCE
3. DOUGLAS OVERMAN

 

SHILOE STEINMETZ heavyweight first 2016 NPC Fort Wayne Flex

          HILOE STEINMETZ heavyweight first 2016 NPC Fort Wayne Flex

SHILOE STEINMETZ
Heavyweight 1st
GARY NANCE
heavyweight 2nd

 

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. FREDRICK BUCK
2. BRIAN WISE
3. ZACHERY HESS
4. TYLER ROCKENBAUGH
5. BRANDON EDEN

WELTERWEIGHT
1. RICH STRINGER

NOVICE HEAVYWEIGHT
1. CRAIG HOLOK
2. TYLER ROCKENBAUGH
3. DEMETRIOUS YANCY
4. GARY NANCE
5. DOUGLAS OVERMAN

NOVICE LIGHTWEIGHT
1. BRANDON EDEN

MASTERS OVER 40
1. SHILOE STEINMETZ
2. CRAIG HOLOK

Masters over 50
1. RICH STRINGER
2. GARY NANCE
3. DOUGLAS OVERMAN

Men's Physique Class A
1. BENJAMIN KUNTZ
2. FREDDIE AUSTIN
3. LEDJON SHITKA
4. ANDREW SKAROS
5. EUGENE SANKS

BENJAMIN KUNTZ men's physique class A 1st 2016 NPC Fort Wayne Flex

           FREDDIE AUSTIN men's physique Class A  2nd 2015 npc Ruby championships

BENJAMIN KUNTZ
Physique Class A 1st
FREDDIE AUSTIN
Physique Class A 2nd

CLASS B
1. MARK LINDSAY
2. COREY JACKSON
3. JAMES TAYLOR
4. TYLER WILLIAMS
5. STEPHEN CHRISTOPER

CLASS C
1. MARTIN GREER
2. CHRIS ROYER
3. ANTHONY KROCK
4. J. ADAM LOOMIS
5. MIKE MILLER

NOVICE CLASS B
1. ANTHONY KROCK
2. J. ADAM LOOMIS
3. CORBIN DOUGHTY
4. ZACH FARRELL
5. JASON KRAMER

MASTERS
1. MARTIN GREER
2. COREY JACKSON
3. MARK LINDSAY
4. ROBERT KELLY
5. JAMES TAYLOR

Figure Class A Overall
1. ANNIE GEORGE
2. JESSICA LECK
3. CHRISTINA SPECOS
4. TANYA BURK
5. BROOKES ROBINSON

ANNIE GEORGE figure class a overall 2016 Fort Wayne Flex

            JESSICA LECK figure class a 2nd 2016 Fort Wayne Flex

ANNIE GEORGE
Figure Class A 1sts
JESSICA LECK
Figure Class A (2nd)

 

Class B
1. LAURA HAMOOD
2. SAMANTHA SIMPSON
3. YANICK ROCKETT
4. JENNIFER DAVIS
5. CHAY FARRELL

NOVICE CLASS A
1. ANNIE GEORGE
2. CHRISTINA SPECOSI
3. TANYA BURK
4. BROOKES ROBINSON
5. JAMI REEVE

NOVICE CLASS B
1. SAMANTHA SIMPSON
2. JENNIFER DAVIS
3. CHAY FARRELL
4. PATRICIA BERLES
5. MIKAYLA METZGER

MASTERS
1. ANNIE GEORGE
2. JESSICA LECK
3. CHRISTINA SPECOS
4. TANYA BURK
5. BROOKES ROBINSON

Women's physiquel
1. ALLISON DAWES
2. NIKI WHITLOCK

Bikini Class A
1. ERICA ZIZNOVSKIS
2. HANNAH JOHNSON
3. SIERRA MAGUIRE
4. JENNIFER HAAKE
5. SARAH WILT

ERICA ZIZNOVSKIS bikini Class A 1st 2016 NPC Fort Wayne Flex

           HANNAH JOHNSON bikini class a 2nd 2016 NPC Fort Wayne Flex

ERICA ZIZNOVSKIS
Bikini Class A (1st)
HANNAH JOHNSON
Bikini Class A (2nd)

 
Bikini Class B Overall
1. JESSICA DALMAN
2. LEAH GRAHAM
3. JACKIE SONG
4. MARIA HENDREN
5. GWEN DOUBBLESTEIN

Bikini Class C
1. LACHELLE DUNBAR
2. TAYLOR HOOK
3. HAYLEY STYCK
4. LARISSA DISHMAN
5. KIMBERLY GAUCK

Bikini Class D
1. ALESSANDRA GIVENS
2. SAMANTHA MUELLER
3. ALICIA MYRIE
4. GIOVANNA MCBRYDE
5. HANNAH KAUTZ

Novice Class A
1. ERICA ZIZNOVSKIS
2. HANNAH JOHNSON
3. JESSICA DALMAN
4. LEAH GRAHAM
5. JACKIE SONG

Novice Class B
1. LACHELLE DUNBAR
2. HAYLEY STYCK
3. LARISSA DISHMAN
4. JESSICA PARKIN
5. RACHEL COOPER

Masters
1. LEAH GRAHAM
2. JENNIFER HAAKE
3. JESSICA PARKIN
4. LISA MURPHY

Men's Physique
CLASS A
1. BENJAMIN KUNTZ
2. FREDDIE AUSTIN
3. LEDJON SHITKA
4. ANDREW SKAROS
5. UGENE SANKS

CLASS B
1. MARK LINDSAY
2. COREY JACKSON
3. JAMES TAYLOR
4. TYLER WILLIAMS
5. TEPHEN CHRISTOPER

CLASS C
1. MARTIN GREER
2. CHRIS ROYER
3. ANTHONY KROCK
4. J. ADAM LOOMIS
5. MIKE MILLER

NOVICE CLASS B
1. ANTHONY KROCK
2. J. ADAM LOOMIS
3. CORBIN DOUGHTY
4. ZACH FARRELL
5. JASON KRAMER

MASTERS
1. MARTIN GREER
2. COREY JACKSON
3. MARK LINDSAY
4. ROBERT KELLY
5. JAMES TAYLOR

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2015 NPC Fort Wayne Flex. To see all results and photos visit - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_fort_wayne_flex/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 




2016 NPC Precision Fit Body Championships Results and Winners

2016 NPC Precision Fit Body Championships

SEPTEMBER 10            
1301 Belvedere Road West Palm Beach, FL 33405

Phone: 561 370 8198
Website: https://pfitbc.com/show-details/
Event: NPC

The 2016 NPC Precision Fit Body Championships was held on September 10th, 2016 and it was held at the South Florida Expo Center at the Fairgrounds in West Palm Beach, FL. Congratulations to all the participants of the 2016 Precision Fit Body Championships. HGH.com, a leader in natural HGH and bodybuilding supplements is proud to share the winners from each NPC event. 

Following are the top overall winners for each of the events:

Men's Bodybuilding
MEN'S BODYBUILDING
HEAVYWEIGHT
1. RAUL AVENDANO

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. JOEL PARET

MASTERS OVER 35
1. JOEL PARET

 

RAUL AVENDANO heavyweight winner 2016 NPC Precision Fit Body Championship

           JOEL PARET light heavyweight winner 2016 NPC Precision Fit Body Championship

RAUL AVENDANO
Heavyweight overall winner
JOEL PARET
Light Heavyweight Overall winner

 

MASTERS OVER 40
1. JOEL PARET
2. RAUL AVENDANO

Men's Physique CLASS A
1. BRANDON COLLIER

BRANDON COLLIER men's physique overall winner 2016 NPC Precision Fit Body Championship

BRANDON COLLIER
Men's physique class a winner

CLASS B
1. COLLIN ROBINSON
2. JORDAN POLITE
3. EMILIO FERNANDEZ
4. JORGE VILLAVECES
5. SAUL RIVERA

CLASS C
1. ANDREW O'DELL
2. ODEAN SCARLETT
3. ANDRES LUGO

NOVICE
1. JORDAN POLITE
2. EMILIO FERNANDEZ
3. ODEAN SCARLETT
4. ANDRES LUGO
5. BRANDON COLLIER

MASTERS OVER 40
1. RAUL AVENDANO
2. SEAN PERRY

Figure Class A
1. ASHLEY GODFREY
2. SHERLY MITCHELL

ASHLEY GODFREY figure class a overall 2016 NPC Precision Fit Body Championships

            SHERLY MITCHELL figure class a second 2016 NPC Precision Fit Body Championships

ASHLEY GODFREY
Figure Class A Overall (winner)
SHERLY MITCHELL
Figure Class A Overall (2nd)

 

CLASS B
1. CARINA SERAFIN
2. LOURDES RIVERO
3. CECILIA WILSON

NOVICE
1. ASHLEY GODFREY
2. CARINA SERAFIN
3. LOURDES RIVERO
4. CECILIA WILSON

MASTERS OVER 30l
1. SHERLY MITCHELL

MASTERS OVER 40
1. LOURDES RIVERO
2. SHERLY MITCHELL

BIKINI
CLASS A
1. SOPHIA THAETER
2. MELISSA GRAHAM
3. CRISTY MUNOZ
4. INNA EPSTEIN
5. SHERLY MITCHELL
CLASS B
1. MARINA GATICA
2. MARCELA SIMMS
3. ASHLEY VALERA MERLO
4. BROOKE JONES

SOPHIA THAETER bikini overall winner 2016 NPC Precision Fit Body Championship

           MELISSA GRAHAM bikini class a first 2016 NPC Precision Fit Body Championship

SOPHIA THAETER
Bikini Class A (1st)
MELISSA GRAHAM
Bikini Class A (2nd)

 
CLASS C
1. STEPHANIE LAFEVER
2. MADISON KROHN
3. CARLA ERSKINE
4. MICHELLE KIRSCHNER
5. NIKIE LO

CLASS D
1. JESSICA VAN TASSEL

NOVICE
1. STEPHANIE LAFEVER
2. MADISON KROHN
3. MELISSA GRAHAM
4. CARLA ERSKINE
5. NIKIE LO

TEEN
1. MADISON KROHN

MASTERS OVER 30
1. STEPHANIE LAFEVER
2. MARINA GATICA
3. SOPHIA THAETER
4. ADRIANA SANCHEZ
5. MICHELLE KIRSCHNER

MASTERS OVER 40
1. SOPHIA THAETER
2. ANDIANE DA SILVA
3. MICHELLE KIRSCHNER
4. MARCELA SIMMS
5. BROOKE JONES

MASTERS OVER 50
1. VANESSA HEWKO

FITNESS
1. JAMIE MARCUS

Novice
1. CRISTA THOMAS

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
CLASS A
1. JORGE GUADARRAMA

CLASS B
1. SAUL RIVERA
2. MIKE HENRY

CLASS C
1. ANDREW O'DELL

MASTERS OVER 35
1. ANDREW O'DELL

MASTERS OVER 40
1. RAUL AVENDANO

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 NPC Precision Fit Body Championships. Official Final Results Scorecard. To see all results and photos visit - contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_precision_fit_body_championships/photos/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 




2016 NPC Precision Fit Body Championships Results and Winners

2016 NPC Precision Fit Body Championships

SEPTEMBER 10            
1301 Belvedere Road West Palm Beach, FL 33405

Phone: 561 370 8198
Website: https://pfitbc.com/show-details/
Event: NPC

The 2016 NPC Precision Fit Body Championships was held on September 10th, 2016 and it was held at the South Florida Expo Center at the Fairgrounds in West Palm Beach, FL. Congratulations to all the participants of the 2016 Precision Fit Body Championships. HGH.com, a leader in natural HGH and bodybuilding supplements is proud to share the winners from each NPC event. 

Following are the top overall winners for each of the events:

Men's Bodybuilding
MEN'S BODYBUILDING
HEAVYWEIGHT
1. RAUL AVENDANO

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. JOEL PARET

MASTERS OVER 35
1. JOEL PARET

 

RAUL AVENDANO heavyweight winner 2016 NPC Precision Fit Body Championship

           JOEL PARET light heavyweight winner 2016 NPC Precision Fit Body Championship

RAUL AVENDANO
Heavyweight overall winner
JOEL PARET
Light Heavyweight Overall winner

 

MASTERS OVER 40
1. JOEL PARET
2. RAUL AVENDANO

Men's Physique CLASS A
1. BRANDON COLLIER

BRANDON COLLIER men's physique overall winner 2016 NPC Precision Fit Body Championship

BRANDON COLLIER
Men's physique class a winner

CLASS B
1. COLLIN ROBINSON
2. JORDAN POLITE
3. EMILIO FERNANDEZ
4. JORGE VILLAVECES
5. SAUL RIVERA

CLASS C
1. ANDREW O'DELL
2. ODEAN SCARLETT
3. ANDRES LUGO

NOVICE
1. JORDAN POLITE
2. EMILIO FERNANDEZ
3. ODEAN SCARLETT
4. ANDRES LUGO
5. BRANDON COLLIER

MASTERS OVER 40
1. RAUL AVENDANO
2. SEAN PERRY

Figure Class A
1. ASHLEY GODFREY
2. SHERLY MITCHELL

ASHLEY GODFREY figure class a overall 2016 NPC Precision Fit Body Championships

            SHERLY MITCHELL figure class a second 2016 NPC Precision Fit Body Championships

ASHLEY GODFREY
Figure Class A Overall (winner)
SHERLY MITCHELL
Figure Class A Overall (2nd)

 

CLASS B
1. CARINA SERAFIN
2. LOURDES RIVERO
3. CECILIA WILSON

NOVICE
1. ASHLEY GODFREY
2. CARINA SERAFIN
3. LOURDES RIVERO
4. CECILIA WILSON

MASTERS OVER 30l
1. SHERLY MITCHELL

MASTERS OVER 40
1. LOURDES RIVERO
2. SHERLY MITCHELL

BIKINI
CLASS A
1. SOPHIA THAETER
2. MELISSA GRAHAM
3. CRISTY MUNOZ
4. INNA EPSTEIN
5. SHERLY MITCHELL
CLASS B
1. MARINA GATICA
2. MARCELA SIMMS
3. ASHLEY VALERA MERLO
4. BROOKE JONES

SOPHIA THAETER bikini overall winner 2016 NPC Precision Fit Body Championship

           MELISSA GRAHAM bikini class a first 2016 NPC Precision Fit Body Championship

SOPHIA THAETER
Bikini Class A (1st)
MELISSA GRAHAM
Bikini Class A (2nd)

 
CLASS C
1. STEPHANIE LAFEVER
2. MADISON KROHN
3. CARLA ERSKINE
4. MICHELLE KIRSCHNER
5. NIKIE LO

CLASS D
1. JESSICA VAN TASSEL

NOVICE
1. STEPHANIE LAFEVER
2. MADISON KROHN
3. MELISSA GRAHAM
4. CARLA ERSKINE
5. NIKIE LO

TEEN
1. MADISON KROHN

MASTERS OVER 30
1. STEPHANIE LAFEVER
2. MARINA GATICA
3. SOPHIA THAETER
4. ADRIANA SANCHEZ
5. MICHELLE KIRSCHNER

MASTERS OVER 40
1. SOPHIA THAETER
2. ANDIANE DA SILVA
3. MICHELLE KIRSCHNER
4. MARCELA SIMMS
5. BROOKE JONES

MASTERS OVER 50
1. VANESSA HEWKO

FITNESS
1. JAMIE MARCUS

Novice
1. CRISTA THOMAS

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
CLASS A
1. JORGE GUADARRAMA

CLASS B
1. SAUL RIVERA
2. MIKE HENRY

CLASS C
1. ANDREW O'DELL

MASTERS OVER 35
1. ANDREW O'DELL

MASTERS OVER 40
1. RAUL AVENDANO

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 NPC Precision Fit Body Championships. Official Final Results Scorecard
http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_precision_fit_body_championships/
To see all results and photos visit -
http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_precision_fit_body_championships/photos/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.




2016 NPC Riverfront Classic Results and Winners

2016 NPC Riverfront Classic

SEPTEMBER 10            
​Hampton Inn 100 Commerce Street Montgomery, AL 36104

Website: http://www.npcclassics.com/npc-riverfront-classic.html
Event: NPC

The 2016 NPC Riverfront Classic was held on September 10, 2016 Open to all amateurs, this contest was great first time show with an inviting environment! HGH.com, a leader in bodybuilding, fitness and hgh supplements, congratulates all participants and is proud to share the results posted on NPC.

Following are the top overall winners for each of the events:

Men's Bodybuilding
SUPER HEAVYWEIGHT
1. TORRIE KERVIN

HEAVYWEIGHT
1. ERIC STARKS
2. JAMES JONES

HOMETOWN
1. ERIC STARKS

 

TORRIE KERVIN SUPER HEAVYWEIGHT winner 2016 npc Riverfront Classic

           ERIC STARKS men's heavyweight overall winner 2016 npc riverfront classic

TORRIE KERVIN
SUPER HEAVYWEIGHT winner 2016
ERIC STARKS
Men's heavyweight overall winner 2016

 

Light Heavyweight
1. RONNIE ALDRIDGE

MIDDLEWEIGHT
1. BLAKE TAYLOR
2. JOHNNY MCNEAL
3. LARRY HOOD

JUNIOR HEAVYWEIGHT
1. JEMARIO JORDAN

JUNIOR MIDDLEWEIGHT
1. LARRY HOOD

WELTERWEIGHT
1. GLENN BONNETT

LIGHTWEIGHT
1. TIM HOLDER
2. KELVIN CARVER

TRUE NOVICE HEAVYWEIGHT
1. PHILLIP TURNER
2. KELVIN PEOPLES

TRUE NOVICE LIGHTWEIGHT
1. JOHNNY MCNEAL

MASTERS OVER 35
1. PHILLIP TURNER

MASTERS OVER 40
1. MARK GARLAND
2. KELVIN CARVER

Masters over 50
1. RONNIE ALDRIDGE
2. TIM HOLDER

Masters over 60
1. GLENN BONNETT
2. LARRY HOOD

MEN'S PHYSIQUE
CLASS B
1. LACOREY TEAGUE

LACOREY TEAGUE men's physique class b winner 2016 npc riverfront classic

Jay Khalid
Men's physique class b winner

CLASS C
1. NATHAN RUNION
2. MARCUS KIRKMAN

NOVICE CLASS A
1. ANDREW SKAROS
2. BENJAMIN KUNTZ
3. BRETT COOPER
4. FREDDIE AUSTIN
5. JAMES TAYLOR

TRUE NOVICE
1. ASHLEY SMALL
2. CORY JOHNSON
3. MICHAEL WILSON
4. ANDREW HILSENDORF
5. GRIFF BRYANT

MASTERS OVER 40
1. NATHAN RUNION

Figure Class A
1. ANDREA DODD
2. JANA MATTHEWS

ANDREA DODD figure class a overall 2016 Riverfront Classic

            JANA MATTHEWS figure class a second 2016 NPC Riverfront Classic

ANDREA DODD
Figure Class A Overall (winner)
JANA MATTHEWS
Figure Class A Overall (2nd)

 

TRUE NOVICE
1. LANNA ALWINE

MASTERS OVER 35
1. ANDREA DODD

MASTERS OVER 45l
1. JANA MATTHEWS
2. LANNA ALWINE

Bikini Class A
1. KIMBERLY PREDMORE
2. SYDNEY WILLIAMSON

KIMBERLY PREDMORE bikini Class A winner 2016 NPC Riverfront Classic

           SYDNEY WILLIAMSON bikini class a 2nd 2016 NPC Riverfront Classic

KIMBERLY PREDMORE
Bikini Class A Overall (1st)
SYDNEY WILLIAMSON
Bikini Class A Overall (2nd)

 
Bikini Class B Overall
1. JEANNE COPPOLA
2. TAYLOR SHELTON

JUNIOR
1. JEANNE COPPOLA

TRUE NOVICE
1. SYDNEY WILLIAMSON
2. TAYLOR SHELTON
3. KATRICE RICHARDSON

MASTERS OVER 45
1. KIMBERLY PREDMORE

Men's Classic Physique
Class B
1. LUCIOUS MCDADE
2. TERRENCE EDWARDS

HOMETOWN
1. KELVIN PEOPLES

UNIFORM
1. KELVIN PEOPLES

MASTERS OVER 35
1. LUCIOUS MCDADE
2. MARK GARLAND

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2015 NPC Riverfront Classic. Official Final Results Scorecard. To see all results and photos visit - npcnewsonline.com/2015-npc-jtf-physique-championships-contest-photos/226098/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 

 




2016 NPC All-South Muscle Championship Results and Winners

2016 NPC All-South Muscle Championship


SEPTEMBER 24            
STATE HOUSE CONVENTION CENTER 101 East Markham Street, Little Rock, AR 72201
Host Hotel: Little Rock Marriott 3 Statehouse Plaza Little Rock, AR
Website: http://www.npcmidwest.com/
Event: NPC

Hundreds of National Physique Committee (NPC) competitors gathered in Plaza Little Rock, Arkansas to  participate in the 2016 NPC All-South Muscle Championship. HGH.com, a leader in health, fitness and bodybuilding supplements congratulates all athletes. It was awesome to witness these qualifiers.

Following are the top overall winners for each of the events:

Men's Bodybuilding SUPER HEAVYWEIGHT
1. DUSTIN LESTER
2. STEPHEN DANIELS
3. DONALD BROOKS
4. LEE BARNABUS THOMPSON

Heavyweight Bodybuilding Overall
1. JOSHUA NEAL
2. DONNY COKER

 

DUSTIN LESTER men's super heavyweight overall 1st 2016 NPC ALL-SOUTHERN MUSCLE

          STEPHEN DANIELS men's super heavyweight overall 2nd 2016 NPC ALL-SOUTHERN MUSCLE

DUSTIN LESTER
Super Heavyweight Bodybuilding Overall (1st)
STEPHEN DANIELS Jr
Super Heavyweight Bodybuilding Overall (2nd)

 

Light Heavyweight Bodybuilding Overall
1. WILLIAM JACKSON
2. CHANCE HELMS
3. NOAH TEGROOTENHUIS
4. KAMERON ALLEN

Middleweight Bodybuilding Overall
1. KORY BAUER
2. MICHAEL ABARCA

LIGHTWEIGHT
1. DAVE STUCKS

NOVICE LIGHT HEAVYWEIGHT
1. NOAH TEGROOTENHUIS
2. GREG MORMAN
3. JEREMY PARKER

NOVICE MASTERS OVER 35
1. JOHN ATKINSON

NOVICE MIDDLEWEIGHT
1. MICHAEL ABARCA
2. ANTHONY DELGADO
3. JOHN ATKINSON

NOVICE SUPER HEAVYWEIGHT
1. DONALD BROOKS

BANTAMWEIGHT
1. JASON VAN

NOVICE BANTAMWEIGHT
1. JASON VAN

MASTERS OVER 35
1. DUSTIN LESTER
2. JEREMY PARKER

MASTERS OVER 40
1. KORY BAUER
2. DONNY COKER
3. GREG MARMAN
4. CURTIS NORWARD
5. EARL HARDMAN

MASTERS OVER 50
1. LEE BARNABUS THOMPSON

Men's Physique Class A
1. JASON VAN
2. EDISON LEE
3. KENNETH MCCLINTON

Men's Physique Class B
1. MICHAEL ABARCA
2. NICHOLAS GRAVES
3. DANIEL KELLERBREW

Men's Physique Class C
1. JOSEPH LARSEN
2. KYLE FREESEMANN
3. ANTHONY BLACKMON
4. NICHOLAS BELL
5. EDDY HIGGINS

Class D
1. TODD PHILLIPS

CLASS E
1. CRAIG HARRIS
2. DAVID BLAKE
3. WILLIAM CLEMENS
4. WES TYLER

NOVICE CLASS A
1. JASON VAN
2. GUNNER HALE
3. KENNETH MCCLINTON

NOVICE CLASS B
1. MICHAEL ABARCA
2. NICHOLAS GRAVES
3. JD COTHREN
4. DANIEL KELLERBREW
5. JAY SPINKS

NOVICE CLASS C
1. JOSEPH LARSEN
2. EDDY HIGGINS
3. STERVIN SMITH
4. BRADY THOMPSON

NOVICE CLASS D
1. TODD PHILLIPS

NOVICE CLASS E
1. WES TYLER

MASTERS OVER 35
1. DAVID BLAKE
2. EDDY HIGGINS
3. ANTONIO WHITE
4. EDISON LEE

MASTERS OVER 40
1. JD COTHREN
2. STERVIN SMITH
3. KENNETH MCCLINTON
4. TODD PHILLIPS

MASTERS OVER 50
1. CAESAR RIVERS
2. DARRELL CAMPBELL

Figure Class A Overall
1. DAKOTA HOLT
2. BRIDGETTE CRAWFORD
3. COURTLAND FAULKNER

DAKOTA HOLT figure class a overall 2016 npc All-south Muscle

            BRIDGETTE CRAWFORD figure class a second 2016 npc All-south Muscle

DAKOTA HOLT
Figure Class A Overall (1st)
BRIDGETTE CRAWFORD
Figure Class A Overall (2nd)

 

Figure Class B Overall
1. CAROLINE CARPENTER
2. KATHLEEN ROBINSON
3. JASMINE WILLIAMS
4. KRISTA HAWKINS
5. SHERRY HAWKINS

Figure Class C Overall
1. CHARISE CLIMER
2. JULIE LINDSEY
3. AMBER CURRIE
4. AMANDA EVANS


Figure Class D Overall
1. TAMERA MALONE
2. KAYLYNN KRUSE
3. ANNA EBERLE
4. KATHLEEN TAYLOR

Novice Class Al
1. COURTLAND FAULKNER
Novice Class Bl
1. JASMINE WILLIAMS
2. KATHLEEN ROBINSON
3. SHERRY HENRY
4. REBECCA RAINES
Novice Class Cl
1. AMBER CURRIE
2. JULIE LINDSEY
Novice Class Dl
1. KALYNN KRUSE
2. TAMERA MALONE
3. ANNA EBERLE
4. STEPHANIE DAVID
Masters over 35l
1. KALYNN KRUSE
2. KRISTA HAWKINS
Masters over 40l
1. SHERRY HENRY
2. REBECCA RAINES
3. AMARYLLIS NAIFEH
Masters over 50l
1. JULIE LINDSEY
2. KATHLEEN TAYLOR
3. AMARYLLIS NAIFEH

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

CLASS A
1. JASON VAN
Novice Class Cl
1. ADAM COFFEY
2. JOSHUA NEAL
3. JOHNNY ASHFORD
Novice Class Al
1. JASON VAN
Novice Class Bl
1. JACK CHILDERS
Masters over 35l
1. JOHNNY ASHFORD
Masters over 40l
1. TRACY EVANS

Bikini Class A Overall
1. JENNIFER DRAPER
2. SHAIRA CASTRO
3. SHALLEN MIRZABABA
4. KEYSHAUNA MARTIN

JENNIFER DRAPER bikini class a overall 2016 npc all-south muscle

           SHAIRA CASTRO bikini class a second 2016 npc all-south muscle

JENNIFER DRAPER
Bikini Class A Overall (1st)
SHAIRA CASTRO
Bikini Class A Overall (2nd)

 
Bikini Class B Overall
1. JESSICA TRANTHAM
2. YAA BOAKYE
3. WHITNEY SHIPMAN
4. APRIL BALLARD
5. ALI PRICE

Bikini Class C Overall
1. HOLLY MILLER
2. JOLYN MCCLURE

Class D
1. SAMANTHA BARROW
2. KATHERINE HUFFMAN

Novice Class A
1. JENNIFER DRAPER
2. SHAIRA CASTRO
3. KEYSHAUNA MARTIN

Novice Class B
1. YAA BOAKYE
2. APRIL BALLARD
3. WHITNEY SHIPMAN
4. ALICIA MARIE RAWLS
5. ALI PRICE

Novice Class C
1. HOLLY MILLER
2. JOLYN MCCLURE
3. ELVERNA CAIN

Novice Class D
1. SAMANTHA BARROW
2. KATHERINE HUFFMAN

Novice Class E
1. MOLLY RUTLIFF
2. CHAE BREWER

Bikini Masters over 35
1. JENNIFER DRAPER

Bikini Masters over 40
1. ELVERNA CAIN

Womens Physique
1. ELIZABETH RUMBAUGH
2. GINGER ROOT
3. NATOSHA ROBINSON

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 NPC All-South Muscle Champuionship. Official Final Results Scorecard - To see all results and photos visit: contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_allsouth_muscle_championship/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 




2016 NPC Western All Forces Championships Results and Winners

2016 NPC Western All Forces Championships


June 11, 2016            
1895 Camino Del Rio South, San Diego, CA 92108, United States
Organizer: Tamer El-Guindy / Shirley Moran
Phone: 310-796-9181
Website: musclecontest.com
Event: NPC

2016 NPC Western All Forces was held in conjunction with the 2016 NPC – IFBB SOUTHERN CALIFORNIA CHAMPIONSHIPS. It is a National qualifier / Pro Bikini OLYMPIA QUALIFIER* & PRO MASTERS 40+.
Congratulations to all the participants. The championships featured judging for MEN'S PHYSIQUE, CLASSIC PHYSIQUE, WOMEN'S PHYSIQUE, FIGURE AND BIKINI. . 

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
HEAVYWEIGHT
1. OSCAR MAPULA
 

OSCAR MAPULA men's bodybuilding heavyweight 1st place 2016 NPC Western All Forces Championships

OSCAR MAPULA
Men's Bodybuilding (1st)

 

MEN'S PHYSIQUE
CLASS A
1. JONATHAN VASQUEZ

CLASS B
1. RUSSELL GARCIA
2. RANDALL CORBIN
3. JOSEPH PUSKAC
4. DUON RUCKER
5. FAVIAN VILLALOBOS

CLASS C
1. JORDAN SMITH
2. STEPHEN MORENO
3. GEOFFREY BELLAMY
4. MARCUS LEWIS
5. RENALDO WILSON

VETERANS
1. JASON HAZZARD
2. EDGARD ZUNIGABRAVO
3. JONATHAN RUIZ
4. OMAR RODRIGUEZ

FIGURE
CLASS A
1. ALYSSA CROZIER
2. DIANA TOLOSA
3. CASSANDRA TRAN
4. AYANNA MCCLINTIC

ALYSSA CROZIER figure overall 2016 NPC Western All Forces Championships

            DIANA TOLOSA figure overall 2016 NPC Western All Forces Championships

ALYSSA CROZIER
Figure (1st)
DIANA TOLOSA
Figure (2nd)

 

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
1. ZACHARY MILLER
2. ANDREW HECKER

BIKINI
1. MEAHGAN MURPHY
2. CHRISTINE ANCHETA
3. JOLEEN ENGLISH
4. LIZ SITHIMOLADA

MEAHGAN MURPHY bikini overall 2016 NPC Western All Forces Championships

           CHRISTINE ANCHETA bikini second 2016 INPC Western All Forces Championships

JENNIFER RONZITTI
Bikini Overall (1st)
ANYA ELLS
Bikini Overall (2nd)

 
CLASS B
1. SHANTAL BARROS
2. ERIKA SINGLETON

CLASS C
1. CLAYTONIA SPRIGGS

DEPENDANT WIVES
1. KATELYN CASTRO
2. MARTI-DEE ARCHIBEQUE
3. KELLY ALVAREZ

VETERANS
1. SYNTIA MARINER
2. MEILI MODINI

WOMEN'S PHYSIQUE
1. MORGAN MARTIN-JARRED

MORGAN MARTIN-JARRED Women's bodybuilding 1st place 2016 NPC Western All Forces Championships

           NANCY CLARK Women's bodybuilding 1st place 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

MORGAN MARTIN-JARRED
Women's physique (1st)

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 2016 NPC Western All Forces Championships.
Official Final Results Scorecard - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_western_all_forces_championships/
To see all results and photos visit -http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_western_all_forces_championships/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.




2016 NPC Atlantic States Championships Results and Winners

2016 NPC Atlantic States Championships

USA Championships
June 3            
Teaneck Marriott at Glenpointe 100 Frank W. Burr Blvd. Teaneck, NJ 07666
Organizer: Steve Weinberger
Phone: 516-933-1111
Event: NPC

Bikini, Bodybuilding, Figure, Men's Physique, NPC and Women's Physique are included in the event categories. It is hard to choose a winner when the competition is that hard but we have our winners.
Congratulations to all the participants of the 2016 NPC Atlantic States Championships. We are proud to present you the final results. . 

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
Super Heavyweight Bodybuilding Overall
1. PHILIP VISICARO
2. SVEN MALDONADO
3. BRAD VLMER
4. MATTHEW FRYER
5. DANIEL EMBREY
 

PHILIP VISICARO Super Heavyweight 1st Place - 2016 Atlantic States Championships

          SVEN MALDONADO Super Heavyweight 2nd Place - 2016 Atlantic States Championships

PHILIP VISICARO
Super Heavyweight Bodybuilding (1st)
SVEN MALDONADO
Super Heavyweight Bodybuilding (2nd)

 

HEAVYWEIGHT
1. MICHAEL TOSCANO
2. J.B. BAPTISTE
3. JONATHAN LINDEN
4. JERRY SMITH
5. ANTHONY TEDESCO

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. KAREEM MOBLEY
2. KEVIN BROWN
3. PETER HAUGHTON
4. TOM TRILIVAS
5. DANIEL OBRIEN

MIDDLEWEIGHT
1. DANIEL CACERES
2. ALBERT TROPIANO
3. EUSEBIO MORONTA
4. SCOTT SENSENIG
5. JOSHUA BORGES

JUNIOR
1. PETER HAUGHTON
2. NIKOLAOS ORSARIS
3. JAMES CIAMPI
4. JOSHUA BORGES
5. ALEC DEMATTHEIS

LIGHTWEIGHT
1. ARNALDO SANTIAGO
2. DERRICK WILLOCK
3. VINNY MAUGERI
4. ZIHENG LI
5. JOE VALENTINO

NOVICE HEAVYWEIGHT
1. JERRY SMITH
2. ANTHONY TEDESCO
3. MATTHEW FRYER
4. MATTHEW FRYER
5. BART DICOSTANZO

BANTAMWEIGHT
1. NICK FARINACCI
2. ROBBY CAMARATO
3. VINCE MUSA
4. OTHMANE DENNTOUI

NOVICE LIGHT HEAVYWEIGHT
1. CHUCK SONION
2. KLEVIS ZYFI
3. RALPH HANAS
4. ALEC DEMATTHEIS
5. MOSSA AL FAKHOURI

NOVICE LIGHTWEIGHT
1. JAMES CIAMPI
2. RAYMOND MARESCA
3. DANIEL MERLY
4. ZIHENG LI
5. CARMELO FLORES

NOVICE MIDDLEWEIGHT
1. ALBERT TROPIANO
2. ANDRE KNIBBS
3. EUSEBIO MORONTA
4. JOSHUA BORGES
5. MEL ROBINSON

TEEN
1. JOE VALENTINO
2. JAMES REYNOSO
3. JARED VOLPE
4. TODD WOODWARD
5. DIEGO PAREDES

BANTAMWEIGHT
1. DANIEL MERLY

MASTERS OVER 35
1. SVEN MALDONADO
2. TOM TRILIVAS
3. ANDRE KNIBBS
4. BRAD VLMER
5. MATTHEW FRYER

MASTERS OVER 40
1. CHUCK SONION
2. BART DICOSTANZO
3. CHRIS LOTHIAN
4. JASON GIANELLI
5. TOM KOLODZIEJ

MASTERS OVER 50
1. MOTOYUKI SAKABE
2. MARTIN SOWINSKI

MASTERS OVER 60
1. CHARLES REMINGTON
2. CJ WOODWARD
3. STEVEN ANIXT

MEN'S PHYSIQUE
CLASS A
1. ALEXANDER LONGOBARDI
2. JAMES LEWIS
3. FRANK LIE
4. JESSE WAGNER
5. CHUN HWANG

CLASS B
1. LUIS CORNIEL
2. DAISUKE OYAMA
3. KYLE KIERNAN
4. PHILLIP TRUONG
5. MATTHEW CARROLL

CLASS C
1. ALAN JEAN
2. MATTHEW FEARN
3. NICK IADEVAIO
4. PHILIP ACEVEDO
5. DANILO POLANCO

CLASS D
1. MICHAEL MPEREY
2. ADOLFO REYES
3. MARK BURCHELL
4. ZACHARY STOPPERT
5. MATTHEW GELIA

CLASS E
1. EPHFRAM LAWHORNE
2. TRENT JOSEPH
3. IKE BLACK
4. ANDRE FULLER
5. CHRISTOPHER MYRTHIL

CLASS F
1. RISHI MATADEEN
2. KEVIN RAMSEY
3. APOLLO STORY
4. JOHN JOYCE
5. KAIRI CASEY

JUNIOR
1. KEVIN RAMSEY
2. EMIL HUBER
3. KEVIN TRAN

NOVICE CLASS A
1. DAISUKE OYAMA
2. ANTHONY COSIE
3. FRANK LIE
4. JESSE WAGNER
5. STEVEN JONES

NOVICE CLASS B
1. MATTHEW FEARN
2. MATTHEW GELIA
3. PHILIP ACEVEDO
4. MATIAS VASQUEZ
5. ERNEST CURRY

NOVICE CLASS C
1. MARK ANDREWS
2. PAULO HENRIQUE FLOR
3. KAIRI CASEY
4. KEVIN RAMSEY
5. JOHN JOYCE

TEEN
1. JOSHUA CASTILLO
2. SEBASTIAN BURKA
3. PETER LEIKA

MASTERS OVER 35
1. ADOLFO REYES
2. EPHFRAM LAWHORNE
3. HECTOR MIRANDA
4. ERNEST CURRY
5. SEAN MURPHY

MASTERS OVER 50
1. ANDERS LIDESTAM

Figure Class A
1. LARISSA PENNIE
2. JULIANNE VACCARO
3. OLGA RIVERA
4. ASHLEY DEUTCSH
5. EMAN LEE-HUGH

LARISSA PENNIE Figure Class A 1st Place - 2016 NPC Atlantic States Championships

            JULIANNE VACCARO Figure Class A 2nd Place - 2016 NPC Atlantic States Championships

LARISSA PENNIE
Figure Class A (1st)
JULIANNE VACCARO
Figure Class A (2nd)

 

Figure Class B
1. HOPE TRASK
2. JANASIA PIPPINS
3. MALGORZATA WISLOCKA
4. CHAZALINA KEHOE
5. PATRICIANN CAPUTO

Figure Class C
1. JILLIAN SULZER
2. ALEXIA PERIMONY
3. ELIZABETH WHITTAKER
4. MARIAN BOBIAN
5. HEIDI CASS

Figure Class D Overall
1. CARLY MURPHY
2. ELISE PRUCHA
3. VALESCA MACEDO
4. MARCELA MELO
5. SASHA PETERS


JUNIOR
1. JANASIA PIPPINS
2. ELIZABETH WHITTAKER
3. GIOVANNA PIPIN


NOVICE CLASS A
1. JANASIA PIPPINS
2. CHAZALINA KEHOE
3. JULIANNE VACCARO
4. OLGA RIVERA
5. LAURA HAHN


NOVICE CLASS B
1. JILLIAN SULZER
2. KASSANDRA KIST
3. ELIZABETH WHITTAKER
4. MARCELA MELO
5. SASHA PETERS


MASTERS OVER 35
1. ELISE PRUCHA
2. MARIAN BOBIAN
3. RAKHI KRISHAN
4. TANAISHA ENNETT
5. NICOLE SHANNON


MASTERS OVER 40
1. ELISE PRUCHA
2. VALESCA MACEDO
3. PATRICIANN CAPUTO
4. SUZANNE RENFORTH
5. LORI GAROFALO


MASTERS OVER 50
1. MIGUELINA CABARCAS
2. SUZANNE RENFORTH
3. MARIE KRAUSE
4. GINA MCGOWAN

BIKINI CLASS A
1. LIANA MARTINEZ
2. APRIL RUIZ
3. SAMANTHA LIVERSRIDGE
4. ANAE MICHELE
5. VICTORIA DOCETI

LIANA MARTINEZ Bikini Class A 1st Place - 2016 NPC Atlantic States Championships

           APRIL RUIZ Bikini Class A 2nd Place - 2016 Atlantic States Championships

LIANA MARTINEZ
Bikini Class A (1st)
APRIL RUIZ
Bikini Class A (2nd)

 
Bikini Class B
1. JAIME LEE
2. EKATERINA KOZLOVA
3. CAMILLE DAGORN
4. DIANA VOGEL
5. YESENIA LEMUS

Bikini Class C
1. ALEXANDRA SANCHEZ
2. JESSICA DOLIAS
3. JACQUELINE SOLOMON
4. BRIANNA GUIDA
5. TANYA VOSHELL

Bikini Class D
1. CAROLINA ARAUJO
2. ASHLEY MOSIER
3. KERRIE WILLIAMS
4. MARGARITA HAINES
5. CHRISTIE MATSCHKE

CLASS E
1. ALEXANDRIA BONSTEIN
2. PITA BUMBA
3. ASHLEY MAHARAJ
4. BROOKE DANIELS
5. KATIE ROMANOVSKY

CLASS F
1. MARIE BLANCHARD
2. MICHELLE RUBINO
3. KAREN ELSON
4. THALITA CARDOSO
5. ALYSSA DEVINS

JUNIOR
1. JESSICA DOLIAS
2. APRIL RUIZ
3. ANDREA SAMULEWSKI
4. CATHARINE GREER
5. KIRA LOVEATZ

NOVICE CLASS A
1. JAIME LEE
2. OLGA ZENOU
3. KIRSTY FLORES 4. ALLYSON SPUNGIN
5. VICTORIA DOCETI

NOVICE CLASS B
1. ALEXANDRA SANCHEZ
2. DANIELLA MOSCA
3. COURTNEY DZIEWIT
4. JENNIFER PORTO
5. KALEENA GARZA

NOVICE CLASS C
1. MICHELLE RUBINO
2. ALEXANDRIA BONSTEIN
3. THALITA CARDOSO
4. ANDREA SAMULEWSKI
5. PITA BUMBA

MASTERS OVER 35
1. JACQUELINE SOLOMON
2. ASHLEY MOSIER
3. CHRISTIE MATSCHKE
4. ALEXANDRA RICE
5. JANAE MICHELE

MASTERS OVER 40
1. CHRISTIE MATSCHKE
2. ALEXANDRA RICE
3. KERRIE WILLIAMS
4. MARIA CARUSO
5. SEPIDEH AGHDAM

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
CLASS A
1. TED OKOSI
2. SONNY WEISS
3. DAVE MIHALOVIC
4. ZIHENG LI
5. TARIK SAMAD

TED OKOSI Physique Class A - 2016 NPC Atlantic States Championships

           SONNY WEISS Physique Class A 2nd Place - 2016 Atlantic States Championships

TED OKOSI
Physique Class A Overall (1st)
SONNY WEISS
Physique Class A Overall (2nd)


Mens Physique Class B
1. JOSE FEBRILLET
2. ALFREDO FERRER
3. JASON GOMES
4. KENNETH SILCOTT
5. JOHN PINET

Mens Physique Class C
1. JONATHAN LINDEN
2. JEFF KLOEPPING
3. SALI BACOVIC
4. NICK LIGOURI
5. JAMES TRIBBLE


MASTERS OVER 35
1. JOSE FEBRILLET
2. LAWRENCE HAU
3. ERIC GOLDFARB
4. DAVE MIHALOVIC
5. EDGAR FELTON

WOMEN'S PHYSIQUE
1. HOPE TRASK
2. CAILA RAYMOND
3. YASMIN FONSECA
4. CAROL THEN
5. JANELLE GALLO-RIEGGER

MASTERS OVER 35
1. YASMIN FONSECA
2. JANELLE GALLO-RIEGGER

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 NPC Atlantic States Championships. To see all results and photos visit - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_atlantic_states_championships/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 




2016 IFBB Toronto Pro Supershow Results and Winners

2016 IFBB Toronto Pro Supershow


May 28            
EXPO Stage in MTCC, 255 Front St W, Toronto
Organizer: Ron Hache
Phone: 705-561-0775
Website: www.TorontoProSupershow.com
Email: ronhache@unitz.ca
Event: IFBB

Sport fans and fitness enthusiasts alike love the Toronto Pro SuperShow. The 6h annual Toronto Pro SuperShow took place this weekend Saturday June 4th and Sunday June 5th, 2016 at the Metro Toronto Convention Centre, boasting an annual attendance exceeding 15,000, the Toronto Pro SuperShow EXPO is Canada's largest health and fitness exposition and sport festival of its kind held in one location. It showcases leading businesses, sports and organizations with the latest trends in the health and fitness industry.

Congratulations to all the participants of the 2016 IFBB Toronto Pro Supershow. The championships featured judging for IFBB Women's Fitness, Women's Bikini, Women's Figure, Women's Physique, Women's Bodybuilding, Men's Physique, Classic Men's Physique, Men's 212 Bodybuilding and Bodybuilding.com Men's Wheelchair Bodybuilding.

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
1. NATHAN DE ASHA
2. MAXX CHARLES
3. FOUAD ABIAD
4. BEN PAKULSKI
5. JONATHAN DELAROSA
 

NATHAN DE ASHA Men's Bodybuilding 1st Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

          Maxx Charles Men's Bodybuilding 2nd Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

NATHAN DE ASHA
Men's Bodybuilding (1st)
Maxx Charles
Men's Bodybuilding (2nd)

 

WHEELCHAIR
1. GABRIELE ANDRIULLI
2. JOHNNY QUINN
3. JACK MCCANN

MEN'S PHYSIQUE
1. JEPH GABRIEL
2. YOUSEF AL-SABHAN
3. DAUSHON MCGREGOR
4. CHASE SAVOIE
5. MAURICE ARTHUR

FITNESS
1. ARIEL KHADR
2. MYRIAM CAPES
3. DOMINIQUE MATTHEWS
4. STACY DAWN
5. JEANINE TADDEO

Figure
1. SWANN DELEROSA
2. JULIE PETERSON
3. KRISTA DUNN
4. MELANIE NOEL
5. MELISSA BUMSTEAD

SWANN DELEROSA Figure 1st Place 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

            JULIE PETERSON Figure 2nd Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

SWANN DELEROSA
Figure Overall (1st)
JULIE PETERSON
Figure Overall (2nd)

 

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
1. DARREM CHARLES
2. AJ SHUKOORI
3. R.D. CALDWELL
4. SANTIAGO ARAGON
5. OMAR BAUTISTA

WOMEN'S PHYSIQUE
1. MICHAELA AYCOCK
2. LISE THEXTON
3. JODI BOAM
4. ELEONORA DOBRININA
5. ANTOINETTE DOWNIE

BIKINI
1. JENNIFER RONZITTI
2. ANYA ELLS
3. DAYNA MALETON
4. ANGIE GARCIA
5. CYNTHIA BENOIT

JENNIFER RONZITTI Bikini 1st Place -l 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

           ANYA ELLS Bikini 2nd Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

JENNIFER RONZITTI
Bikini Overall (1st)
ANYA ELLS
Bikini Overall (2nd)

 
212 AND UNDER
1. ALEJANDRO CAMBRONERO
2. ZANE WATSON
3. KIM JUN HO
4. MARK DUGDALE
5. VOJTECH KORITENSKY

WOMEN'S BODYBUILDING
CLASS A
1. LAURA CAROLAN
2. NANCY CLARK
3. CATHY LAFRANCOIS
4. ROBIN HILLIS
5. JANA LUDMILA

LAURA CAROLAN Women's Bodybuilding 1st Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

           NANCY CLARK Women's Bodybuilding 1st Place - 2016 IFBB Toronto Pro Supershow

LAURA CAROLAN
Women's bodybuilding (1st)
NANCY CLARK
Women's bodybuilding (2nd)

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 2016 IFBB Toronto Pro Supershow.
To see all results and photos visit - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/ifbb_toronto_pro_supershow/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 

 

 

 

 

 

 




2016 NPC Southern Classic Results and Winners

2016 NPC Southern Classic


June 4            
Thalia Maria Hall 255 East Pascagoula St. Jackson, MS 39201 United States
Organizer: Don Hollis
Event Categories: Bikini, Bodybuilding, Classic Physique, Figure, Fitness, Men's Physique, NPC, Women's Physique
Website: www.npcsouthernclassic.com
Event: NPC

People from all over the country participated in 2016 NPC Southern Class which is a national qualifier. It was a tight competition at every stage and after some difficult decisions, we have our winners.
Congratulations to all the participants of the 2016 NPC Southern Classic. The championships included events such as Bikini, Bodybuilding, Classic Physique, Figure, Fitness, Men's Physique and Women's Physique . 

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
SUPER HEAVYWEIGHT
1. CHANNING GORDON

 

CHANNING GORDON Super Heavyweight 1st Place - 2016 NPC Southern Classic

CHANNING GORDON
Super Heavyweight Bodybuilding (1st)

 

HEAVYWEIGHT
1. DARYL YOUNG
2. BENJI GEDERT
3. JON MARC FRANKLIN
4. BRAD LANEY
5. CORNELIUS SMITH

LIGHT HEAVYWEIGHT
1. RICHARD STEGALL
2. CONNER MASTERS
3. QASIM ALSETRI
4. RIDGE WILLCUTT

MIDDLEWEIGHT
1. DANNY TROSCLAIR
2. MATTHEW CHRISTMAN
3. MAGEAL CRUZ

JUNIOR HEAVYWEIGHT
1. CONNER MASTERS
2. QASIM ALSETRI
3. WILLIAM WADE
4. EARL WHITE
5. RIDGE WILLCUTT

JUNIOR MIDDLEWEIGHT
1. PATRICK PORTERFIELD
2. JOSEPH HANDY

WELTERWEIGHT
1. KEVIN HARMON
2. MATTHEW LANDRY

LIGHTWEIGHT
1. CAESAR HAMILTON

TEEN
1. STEVEN RENICK

TRUE NOVICE HEAVYWEIGHT
1. JUSTIN PRICE

TRUE NOVICE LIGHTWEIGHT
1. MATTHEW LANDRY
2. STEVEN RENICK

UNIFORM HEAVYWEIGHT
1. WILLIAM WADE

UNIFORM LIGHTWEIGHT
1. CAESAR HAMILTON

BANTAMWEIGHT
1. CHASE GATES

MASTERS OVER 35
1. RICHARD STEGALL
2. BENJI GEDERT

MASTERS OVER 40 HEAVYWEIGHT
1. DARYL YOUNG
2. CORNELIUS SMITH

MASTERS OVER 40 LIGHTWEIGHT
1. KEVIN HARMON
2. MARVIN WILLIAMS

MASTERS OVER 50
1. SCOTT SANDIDGE

MASTERS OVER 60
1. CAESAR HAMILTON

MEN'S PHYSIQUE
CLASS A
1. COREY BECKER
2. JOHN DAVIS
3. BLAINE STIGER
4. JOHNNY BURSE
5. JOSPEH CARTWRIGHT

CLASS B
1. SEAN EVANS
2. ROBERT MARTIN
3. JARED GRIFFIN

CLASS C
1. RANDY HUOT
2. MARION THREATT
3. DERRICK ROACH

CLASS D
1. JULIUS ROBERTS
2. PATRICK BOBINGER
3. COREY LIPSEY
4. BEN HUTTO
5. OMAR SALAM

CLASS E
1. KARL EDWARDS
2. CHRISTIAN MCELVEEN

CLASS F
1. WAYNE FRANKLIN
2. ANDRE' CARTLIDGE
3. LEWIS EDWARDS
4. BERNARD GREEN
5. BRANDON CHAPMAN

JUNIOR
1. RANDY HUOT
2. JOHN DAVIS
3. BLAINE STIGER
4. BRANDON CHAPMAN
5. EVAN JEFFERSON

TEEN
1. ALEX SMITH

TRUE NOVICE
1. ALEX SMITH
2. OMAR SALAM
3. OMAR SALAM
4. EVAN JEFFERSON
5. EVAN JEFFERSON

UNIFORM
1. KARL EDWARDS
2. DERRICK ROACH

MASTERS OVER 35
1. JULIUS ROBERTS
2. MARCUS THOMAS
3. COREY LIPSEY
4. DAVID BLAKE
5. JIMMY ROSIT

MASTERS OVER 40
1. MARKIES MOORE
2. NIK REPPUHN
3. JARON SINGLEY
4. QUIENCELAN DANIEL

MASTERS OVER 40
1. ANDRE' CARTLIDGE
2. BERNARD GREEN
3. MARION THREATT
4. BRETT ROBINSON
5. CLARK HENEGAN

Figure Class A
1. JULIE' VALENCIA
2. EVELYN HARMON

JULIE' VALENCIA Figure Class A 1st Place - 2016 NPC Southern Classic

            EVELYN HARMON Figure Class 2nd Place - 2016 NPC Southern Classic

JULIE' VALENCIA
Figure Class A (1st)
EVELYN HARMON
Figure Class A (2nd)

 

Class B
1. CORTNEY HACKETT
2. RENEE TIBBS
3. SHEILA ANDERSON
4. JESSICA HAMILTON

Class C
1. HANNAH NEWELL
2. AIMEE WELU
3. KRISTA HAWKINS
4. AMY SMITH

Class D
1. MAE LANG LOWE
2. ENGLISH BENNETT
3. ANGELA STAMEY
4. REBECCA PAYTON

Class E
1. ANNA TAYLOR

Class F
1. HERMAINE WILLIAMSON
2. ANNA ADAMS
3. MAUREEN GRONDIN
4. ALLISA BASSETT


JUNIOR
1. HERMAINE WILLIAMSON
2. ANNA ADAMS
3. OLIVIA RAMSEY
4. RENEE TIBBS
5. MAUREEN GRONDIN

TRUE NOVICE
1. KRISTA HAWKINS
2. OLIVIA RAMSEY

MASTERS OVER 35
1. REGINA ROBINSON
2. KRISTA HAWKINS


MASTERS OVER 40
1. AIMEE WELU
2. MAUREEN GRONDIN
3. RENEE TIBBS
4. REBECCA PAYTON
5. AMY SMITH


MASTERS OVER 50
1. MAE LANG LOWE
2. ANGELA STAMEY
3. SHEILA ANDERSON
4. KATHY TAYLOR

BIKINI CLASS A
1. DIANNE HOLMAN
2. ASHTON MORAVEC
3. MADISON MONAHAN

DIANNE HOLMAN Bikini Class A 1st Place - 2016 NPC Southern Classic

           ASHTON MORAVEC Bikini Class A 2nd Place -2016 NPC Southern Classic

DIANNE HOLMAN
Bikini Class A (1st)
ASHTON MORAVEC
Bikini Class A (2nd)

 
Bikini Class B
1. BRANDI PAYTON
2. JORDYN TUCKER
3. ANDREA DEKERLEGAND
4. ANA TROSCLAIR
5. JENNIFER HEBERT

Bikini Class C
1. JULIE FALGOUT
2. ASHLEY ROBERTS
3. LAUREN SAHLER
4. TIFFANY TRAN
5. INDIA KNIPPERS

Bikini Class D Overall
1. LINDSAY LEWIS
2. MANDY REEVES
3. TONYA WITT
4. LACEY HARRIS
5. CARY JOHNSTON

CLASS E
1. SUMMER LYONS
2. ELISA CARNEY
3. JAYNE SIMMERS
4. CRYSTAL THOMAS
5. JULIE REDUS

CLASS F
1. LATASHA JOHNIGAN
2. ALONDRA JEFFERSON

JUNIOR CLASS A
1. JENNIFER HEBERT
2. DIANNE HOLMAN
3. ASHTON MORAVEC
4. INDIA KNIPPERS
5. NIKI KLEINBERGER

JUNIOR CLASS B
1. SUMMER LYONS
2. MANDY REEVES
3. TONYA WITT
4. TONYA WITT
5. VIRGINA MORRIS

TRUE NOVICE
1. DIANNE HOLMAN
2. VICTORIA CRUMPTON
3. CARY JOHNSTON
4. RACHEL GRAHAM
5. LINDSIE WILSON

MASTERS OVER 35
1. LATASHA JOHNIGAN
2. VICTORIA CRUMPTON
3. RACHEL GRAHAM
4. WILDER ROBERTS
5. LYLLA JOE

MASTERS OVER 45
1. DANA WILKERSON
2. SABRINA PRINCE

WOMEN'S PHYSIQUE
CLASS A
1. HOLLY JOY CAYIA
2. BETTY JO PITTS
3. TRACY LANDRUM

HOLLY JOY CAYIA Women's Physique Class A 1st Place - 2016 NPC Southern Classic

           BETTY JO PITTS Women's Physique Class A 2nd Place - 2016 NPC Southern Classic

HOLLY JOY CAYIA
Physique Class A Overall (1st)
BETTY JO PITTS
Physique Class A Overall (2nd)


Class B
1. QIANA MCCLENTY

JUNIOR
1. QIANA MCCLENTY

TRUE NOVICE
1. TRACY LANDRUM

MASTERS OVER 35
1. HOLLY JOY CAYIA
2. TRACY LANDRUM

Congratulations to all of the competitors who participated in the 2016 NPC Southern Classic. To see all results and photos visit - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_southern_classic/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 




2016 NPC Texas Shredder Classic Results and Winners

2016 NPC Texas Shredder Classic

USA Championships
May 28            
Pflugerville High School Performing Art Center 1402 Pecan St Pflugerville Tx 78660
Promoters: Dave Goodin, Diana Hurley & Blythe Savera
Phone: (512) 539-9598
Website: http://texasshredderclassic.com/
Event: NPC

In 2016, we are going to cap the number of athletes we are going to let into the Texas Shredder Classic at 300. We are doing this so that we can ensure a great quality show, that every athlete will get ample stage time, that there is room back stage and that the most important thing is returned to the sport, the celebration of all the athletes’ accomplishments. It’s not all about the numbers or the money it’s, about athletes first.

Congratulations to all the participants of the 2016 NPC Texas Shredder Classic. The championships included events such as bodybuilding, physique, bikini, and figure.

Following are the top overall winners for each of the events:

MEN'S BODYBUILDING
Heavyweight
1. ZACK BARNARD
2. JON LOURO
3. JOSH BRAME
 

ZACK BARNARD Heavyweight 1st Place - 2016 NPC Texas Shredder Classic

          Jon Louro Heavyweight 2nd Place - 2016 NPC Texas Shredder Classic

ZACK BARNARD
Heavyweight Bodybuilding (1st)
Jon Louro
Heavyweight Bodybuilding Overall (2nd)

 

MIDDLEWEIGHT
1. CHRISTOPHER FRY
2. DEAN WERNER
3. GEORGE A HALEEM
4. CHRISTOPHER BEARD

LIGHTWEIGHT
1. JAMES PARTEN

NOVICE HEAVYWEIGHT
1. JON LOURO
2. THEO THURSTON
3. REIDLAND TUCKER
4. CHRISTIAN GOLD
5. ERIC POLAND

NOVICE LIGHTWEIGHT
1. CHRISTOPHER BEARD

NOVICE MIDDLEWEIGHT
1. CHRISTOPHER FRY
2. GEORGE A HALEEM
3. ZACH HUNT
4. BRANDON GONZALES
5. MATHEW VERVER

TEEN
1. CHRISTIAN GOLD

MASTERS OVER 35
1. DAVID QUINN

MASTERS OVER 50
1. THEO THURSTON
2. CURTIS RICH
3. EDWARD MCGREGOR
4. GERRY SINGLETON

MASTERS OVER 60
1. THEO THURSTON
2. HUGH BIDDICK

MASTERS OVER 70
1. ED THOMPSON
2. HUGH BIDDICK

MEN'S PHYSIQUE
CLASS A
1. ZIYAD HAFEEZ
2. DINO BERTAGNA
3. TIM DALLINGER
4. MOHAMMED ALINDONOSI
5. CARLOS ALMAGUER

CLASS B
1. BRANDON MCKINNEY
2. DANIEL ADAMS
3. JONATHAN SCRIBNER
4. JASIU ZAWITKOWSKI
5. KEVIN VENTO

CLASS C
1. KEVIN DIXON
2. ROGER PAUL MORENO
3. SKYLER SPILLER
4. DAVID SHORT

NOVICE CLASS A
1. DINO BERTAGNA
2. ZIYAD HAFEEZ
3. KEVIN AVILA
4. JUAN MARTINEZ
5. LUIS R GUZMAN

NOVICE CLASS B
1. BRANDON MCKINNEY
2. KYLE DUNMON
3. TEAGHAN AVRETT
4. NICK MONTANA
5. DANNY SANBORN

NOVICE CLASS C
1. DAVID SHORT
2. STEVEN MORAN
3. MICHAEL PANOFF
4. EVAN BOLTON
5. WAYNE PEDERSEN

TEEN
1. KYLE DUNMON
2. JOE EDZARDS

MASTERS OVER 35
1. PHILLIP GREEN
2. MICHAEL PANOFF
3. CRUZ NAJERA
4. WILLIAM TODD RESNIK
5. BRANDON RANNEY

MASTERS OVER 45
1. PHILLIP GREEN
2. WAYNE PEDERSEN
3. MARK SMITH

Figure Class A
1. TARA KINNEY
2. JACKIE MOHR
3. ALISON GARDNER

TARA KINNEY Figure Class A 1st Place - 2016 npc Texas Shredder Classic

            JACKIE MOHR Figure Class A 2nd Place - 2016 NPC Texas Shredder Classic

TARA KINNEY
Figure Class A (1st)
JACKIE MOHR
Figure Class A (2nd)

 

Figure Class B
1. BRIESEN COOPER
2. ADELE' MOUTON
3. MICHELLE BOOZER
4. LAURA FLEMING
5. NICHOLE CARLSON

Figure Class C
1. WENDI MURRAY
2. MASON EVERETT
3. ALISA WAGNER
4. KARI PAEGLE

NOVICE CLASS A
1. JACKIE MOHR
2. JESSICA BAIG
3. KENJRA STURGIS
4. NICOLE AKARD

NOVICE CLASS B
1. MICHELLE BOOZER
2. TIFFANY BATTS
3. LAURA FLEMING
4. MEGAN TORRES

NOVICE CLASS C
1. MASON EVERETT
2. KATHLEEN ILIFF
3. ASHLIE SHOEMAKER
4. BECKY KEYES

MASTERS OVER 35
1. TARA KINNEY
2. JACKIE MOHR
3. MYESHIA FRANCIS-PARKER
4. NICHOLE CARLSON

MASTERS OVER 45
1. PAM LOVE
2. BECKY KEYES
3. KARI PAEGLE
4. DEBRA CROOMS

BIKINI CLASS A
1. WHITNEY HAIRSTON
2. CARMEN VALLE
3. JOLEEN ENGLISH
4. SHELBY STAVENA
5. QUENDALINE DAVIS

WHITNEY HAIRSTON Bikini Class A 1st Place - 2016 NPC Texas Shredder Classic

           CARMEN VALLE Bikini Class A 2nd Place - 2016 NPC Texas Shredder Classic

WHITNEY HAIRSTON
Bikini Class A (1st)
CARMEN VALLE
Bikini Class A (2nd)

 
Bikini Class B
1. GINGER HSIEH
2. KATY CURTIS
3. KATI EPPS
4. ELISABETH CONNELL
5. WHITNEY FENZEL

Bikini Class C
1. NESSA MARTIN
2. NEDDIE GARCIA
3. RACHEL YARGER
4. KARINA POWERS
5. BRIDGETT RENEAU

Bikini Class D
1. CATHY HARVEY
2. JENA MAYS
3. AMIE KHAN
4. JENNIFER LANE
5. BRANDI HOPKINS

NOVICE CLASS A
1. QUENDALINE DAVIS
2. JOLEEN ENGLISH
3. KATI EPPS
4. KATY CURTIS
5. SURIRAT RAUSCH

NOVICE CLASS B
1. NESSA MARTIN
2. RACHEL YARGER
3. ELISABETH CONNELL
4. WHITNEY FENZEL
5. CRYSTAL JANKE

NOVICE CLASS C
1. SARA RINGLE
2. NEDDIE GARCIA
3. JESSICA JUAREZ
4. REBECCA THUESON
5. LIANNA CONFORTI

NOVICE CLASS D
1. MORGAN STEPHENS
2. JENA MAYS
3. MEGAN SANTOS
4. HANNAH TREPTOW
5. KELLEN SKINNER

NOVICE CLASS E
1. JENNIFER LANE
2. TORI NORTHCUTT
3. LINDSAY BRASELTON
4. TAYLOR TUTTLE
5. TRISHA HEBER

MASTERS OVER 35
1. CARMEN VALLE
2. NESSA MARTIN
3. GINGER HSIEH
4. CATHY HARVEY
5. RACHAEL PARHAM

MASTERS OVER 45
1. KARINA POWERS
2. CAROLYN ANGELLO
3. MAGGIE MEYER
4. SHELLY ARMSTRONG

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
CLASS A
1. SERGE RODRIGUEZ
2. THOMAS MASCORRO

SERGE RODRIGUEZ Men's Classic Physique Class A 1st Place -2016 NPC Texas Shredder Classic

           THOMAS MASCORRO Men's Classic Physique Class A 2nd Place - 2016 npc Texas Shredder Classic

SERGE RODRIGUEZ
Men's Classic Physique Class A (1st)
THOMAS MASCORRO
Men's Classic Physique Class A (2nd)


Mens Physique Class B
1. JASIU ZAWITKOWSKI

Mens Physique Class C
1. JORDAN SCHELL
2. MICHAEL ALTON


NOVICE CLASS A
1. SERGE RODRIGUEZ


NOVICE CLASS B
1. JASIU ZAWITKOWSKI
2. ANTHONY GARDLEY


MASTERS OVER 35
1. ZACK BARNARD
2. MICHAEL ALTON

Womens Physique Class A
1. MARRY SU
2. JAMIE FLETCHER

Womens Physique Class B
1. ALISA WAGNER
2. CLAUDIA SHELTON
NOVICE
1. OLIVIA BAKER
2. ALISA WAGNER
3. BRITTANY HOLMES

MASTERS
1. MARRY SU
2. ALISA WAGNER
3. CLAUDIA SHELTONCongratulations to all of the competitors who participated in the 2016 NPC Texas Shredder Classic. To see all results and photos visit - http://contests.npcnewsonline.com/contests/2016/npc_texas_shredder_classic/

Be sure to visit the HGH.com blog regularly for the results of other upcoming bodybuilding and fitness competitions.

 

 







Currency Conversion for

 USD (US Dollars)
Approximate value in:
EUR (Euro)
CAD (Canadian Dollar)
GBP (British Pound Sterling)
JPY (Japanese Yen)
CNY (Chinese Yuan)
INR (Indian Rupee)
MXN (Mexican Peso)
Other :
NOTE: Foreign currency values are for information purposes only and are based on current market exchange rates.
Close